بیمه کارگران ساختمانی و نیاز به حمایت جدیتر - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 03:57 ب.ظ

بیمه کارگران ساختمانی و نیاز به حمایت جدیتر

کارگران ساختمانی کسانی هستند که در ایجاد توسعه تجدید بنا تعمیرات اساسی و تخریب ساختمان به طور مستقیم اشتغال دارند و مشمول مقررات خاصی از نظر بیمه و بازنشستگی نیستند.
در این شغل که مقطعی و به نوعی فصلی است کارفرما بعد از اتمام پروژه تعهدی نسبت به کارگر ساختمانی ندارد و این موجب می شود که این کارگران در خصوص بیمه شدن با مشکلا تی مواجه شوند.
 به موجب قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب سال 1386 و اصلاح بعدی آن مصوب 1387 این کارگران با دریافت گواهینامه حاوی اطلاعات راجع به مشخصات هویتی سطح مهارت و تاریخ صدور اعتبار و تمدید آن توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برای کارگران ساختمانی صادر می شود و پس از ثبت نام در یکی از شعب صندوق تامین اجتماعی با پرداخت حق بیمه مقرر مشمول این آیین نامه قرار می گیرند و می توانند از خدمات بیمه ای و درمانی سازمان تامین اجتماعی بهره مند شوند. در این خصوص علی رغم وجود قانون های جامع، اما متاسفانه با نقص قانون مواجه هستیم.
ماهیت کارهای مربوط به پروژه های ساختمانی و عمرانی است که از چند نظر با کارهای تولیدی متمرکز تفاوت اساسی دارد.
 موقتی بودن کارگران شاغل در این پروژه ها که از چند روز تا چند ماه تغییر می کنند از جمله مواردی است که تفاوت این مشاغل را با دیگر مشاغل مشخص می کند. انجام دادن پاره ای از کارها به صورت کارمزدی و کنتراتی و اضافه کار و... محدودیت سازمان تامین اجتماعی به خصوص در مناطق دور افتاده که اغلب پروژه های عمرانی در آنجا اجرا می شوند برای بازرسی کارگاه ها و راهنمایی اجراکنندگان برای تنظیم و ارائه فهرست کارگران در فرم و مشخصات مورد قبول سازمان و کمبود مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی در جوار اغلب کارگاه ها و عدم ارائه خدمات لازم از طرف سازمان که نتیجه آن ایجاد عدم تمایل در اغلب اجراکنندگان به همکاری با سازمان شده و آن را بیشتر به چشم یک مامور بیمه نگاه می کنند تا ارائه کننده درمان و کمک های لازم از دیگر وجوه تفاوت مشاغل ساختمانی و عمرانی است. فیلسوف و متفکر معاصر حکیم ارد بزرگ می گویند : (اگر می خواهید جهان، در برابر کشورتان کرنش کند، پیوسته به کارگر و کارآفرین بپردازید، دردهای آنها را کم کنید و آنچه برای گسترش کارشان می خواهند را در اختیارشان بگذارید ، چرا که آنها فر یک سرزمین هستند.)
به هر حال انتظار این است که این قانون در سال های اخیر که یکی از موفقیت های سازمان تامین اجتماعی می باشد و پشتوانه ای موثر برای کارگران ساختمانی و عمرانی محسوب می شود و سال ها با شرایط سخت و عدم حمایت بیمه ای مواجه بوده اند با جدیت بیشتری دنبال شود و حتی اجرای این قانون برای این کارگران که چشم امید مسوولین دارند از سر و سامان دادن به وضعیت اقامت آنان در خیابان و معابر نیز مهم تر و واجب تر است.

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :