خیال وصلت با ولیعهد - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع
X
تبلیغات
زولا

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 03:32 ب.ظ

خیال وصلت با ولیعهد
نامه ناصری
خیال وصلت با ولیعهد


آنچه در پی می‌آید نامه‌ای است از ناصر‌الدین‌شاه برای میرزاحسینخان سپهسالار(مشیرالدوله). این دستخط در ذیقعده1297 ق هنگامی که مشیرالدوله برای اصلاح کار آذربایجان و برانداختن آشوب شیخ عبید‌الله رهسپار آن استان شده صادر گردیده است.

گفتنی است: شیخ عبید‌اله از سران کرد و تابع دولت عثمانی بود و به تحریک آن دولت به رضائیه و مهاباد تاخت و به قتل و غارت پرداخت،‌ حمزه آقامنگور که از سران کرد و تابع ایران بود، به او پیوست و برای دولت ایران گرفتاری بزرگ پدید شد.

مصطفی قلیخان اعتماد السلطنه از تبریز و حمزه میرزا حشمت‌الدوله از تهران به نبرد رفتند و کاری از پیش نبردند.

قبل از ورود سپهسالار به تبریز، امیر نظام گروسی نیز به همراهی سواران شاهسون وارد کارزار شده و دلیری کرد.

سرانجام سپهسالار این آشوب را از میان برداشت و شیخ عبیداله به سرزمین عثمانی گریخت. بدیهی است گفتگوهای سیاسی بین ایران و عثمانی نیز در برداشتن این فتنه موثر بود.

جناب مشیرالدوله! با وجود خستگی و کار زیاد. لابداً به خط خودم دستور العمل مختصری برای شما نوشتم. الان دادم یحیی خان معتمدالملک به جا پاری بیاورد. بعد از رسیدن این دستور العمل به قول عوام: آب در دست داشته باشد نخورد و برود به آذربایجان رفع این اختلافات را انشاء الله به زودی بکند دستور العمل را بعینها بدهد به ولیعهد بخواند.

حقیقتاً عقیدة من این است که اگر در نظم آذربایجان با شما همراهی نکند و به خیالات قدیم خود برقرار باشد، او را احضار طهران نمایم: دولت عقیم است، پسر ندارد. مملکت نظم می‌خواهد. عمل این اکراد خیلی بد شده است به محض ورود یک تدبیری و خیالی بکنید که عجالتاً رفع این‌ها بشود، تا بعد یک قرار محکمی با دولت عثمانی داده شود برای آتیه.

اردویی از طهران می‌فرستم که به صفحات ساوجبلاغ، یک راست بروند و آنجاها را نظم داده برگردند. آنچه لازم باشد شما هم به حشمت‌الدوله دستورالعمل بدهید که چه نحو حرکت کند.

عمده این کارها از قراری که می‌گویند این است. اقبال‌الدوله حاکم ارومی ناخوش و بی‌حال و بی‌مصرف است. اختیار ارومی‌ را به برادرزاده‌اش داده است او با شیخ عبید‌الله دوستی دارد.

محال اشنویه مرگورتر کور و جاهای عمده‌سر حدّ ارومی را به پسر شیخ به اجاره داده است. و او را خود آورده‌است و داخل مملکت کرده است و سابقاً به واسطه همین مداخله و اجارة محالات تسلطی که لازم شد، به اکراد به هم رسانده بودند، تا در این مقدمه آنچه گفته اکراد قبول کرده تبعیت او را نموده،... به خصوص اکراد مکری و ساوجبلاغی که همه آنها را تنبیه سخت و کامل باید بکنید و رؤسای اینهارا انشاء الله زنجیر کرده، به طهران بفرستید.

خلاصه؛ وضع آذربایجان این بود و هست و ماهادر طهران بالمره بی‌خبر و همه به اشتباه می‌گذشت. حالا انشاء‌الله بروید بلکه نظمی بدهید.

از قراری که شنیدم تیمور پاشاخان به خیال وصلت با ولیعهد افتاده است. مناسب نمی‌دانم البته. مانع بشوید! بعضی فرمایشات به معتمد ‌الملک شد: به شما ابلاغ می‌کند بعد از این هم در محاسبات و غیره اگر حرفی چیزی پیدا بشود به امین‌السلطان گفتم به معتمدالملک بگوید، او به شما بنویسد جواب بگیرد به هیچ وجه به دست و دهن دیگری نیفتد.

امین‌السلطان مرد دولتخواهی است در کارهای او همراهی بکنید. البته یک دوستی و یگانگی کامل.

اول کاری که می‌کنید، انشاء الله رفع اختلال اکراد است، به هر تدبیری باشد، به زودی رفع بکنید البته.

علما و مجتهدین تبریز و سایر را خیلی امیدوار بکنید و تجار و کسبه و سایر را البته البته. خیلی مأیوس و پریشان حال شده‌ اند و خیلی بی‌نظم است. نمی‌دانم چه کرده‌اند لعنت خدا به اشخاص بی‌معنی.

دو تلگراف هم در جواب اعلام ما از ولیعهد و مجتهد رسید.

برای شما فرستادم، زود. زود بروید البته. اقبال الدوله هیچ به کار ارومی نمی‌خورد و همچنین در دیگران که انشاء الله بعداً مفصلا احکامش خواهد شد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :