یافته های تازه از سیاره مشتری در منظومه خورشیدی - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

دوشنبه 2 اسفند‌ماه سال 1395 ساعت 03:53 ب.ظ

یافته های تازه از سیاره مشتری در منظومه خورشیدی

هفتمین مروارید مشتری ـ فضاپیمای «جونو» در سومین گذر خود از سیاره مشتری موفق به ثبت تصویری زیبا و بی ‌نظیر از توفان‌ های این سیاره شده است. «جونو» (Juno) نام فضاپیمای رباتیک بدون سرنشین ناسا است که در چهارم ژوئیه سال 2016 در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت 2011 از فلوریدا به فضا پرتاب شده و شرکت «لاکهید مارتین» و مؤسسه تحقیقات جنوب غربی، سازنده و پیمان ‌کار هدایت آن هستند. به تازگی فضاپیمای «جونو» در سومین گذر نزدیک خود از سیاره مشتری از یکی از رشته‌ توفان‌ هایی که به رشته‌ های مروارید معروف هستند، تصویربرداری کرده است. این توفان ‌ها از هشت لکه سفید رنگ بیضی شکل تشکیل شده‌ اند که به آن ها «رشته ‌های مروارید» گفته می شود و در نیمکره جنوبی این غول گازی قرار دارند. «جونو» موفق شده است تا تصویر فوق ‌العاده زیبایی از هفتمین مروارید را در فاصله 24600 کیلومتری این سیاره تهیه کند. ناسا تصویر رنگی این توفان مروارید شکل را که توسط دوربین ‌های نور مرئی جونو گرفته شده، به اشتراک گذاشته است.

صورتک خندان ـ سیاره مشتری در تصویر جدید ناسا از خود چهره خندانی را به نمایش گذاشته است. این بزرگ ترین سیاره منظومه خورشیدی است که ماهیت گازی دارد و اکنون محل بررسی کاوشگر جونو قرار دارد که در زمان عبور نزدیک از آن با استفاده از دوربین جونوکم چند تصویر از سطح نیمه روشن آن ثبت کرده است. این داده‌ ها برای عموم در دسترس قرار دارند و یک فرد دانشمند به نام «رندی آن»، تصاویر را به صورت آینه در کنار هم قرار داده و یک تصویر کامل درخشان را از مشتری ارائه کرده است. وی سپس با انجام اصلاحاتی در تصویر، سیاره را به رنگ زرد درآورده و ویژگی‌ های روی سیاره، آن را شبیه به صورتکی خندان کرده است. کاوشگر جونو قرار است مجموعه ‌ای از پروازهای نزدیک به سیاره مشتری را تا فوریه 2018 اجرا کند. مأموریت روز 27 اوت، نخستین پرواز نزدیک این کاوشگر به مشتری محسوب می ‌شد که طی آن همه ابزار فعال بودند. طی این نزدیکی، جونو به فاصله 5000 کیلومتری بالای ابرهای سیاره رسید. این نزدیک ترین مکانی است که تمامی فضاپیماها تاکنون توانسته ‌اند در کنار این غول گازی قرار بگیرند. هدف اولیه ابزار جونوکم، جذب و ارسال تصاویر با طول موج مرئی به زمین بوده است. دانشمندان شهروند تاکنون تکنیک‌های پردازش تصویر متعددی بر روی این عکس ‌ها انجام داده و ویژگی ‌های مختلف سیاره مشتری را به نمایش گذاشته ‌اند.
فضاپیمای جونو قرار بود در روز 19 اکتبر (28 مهر) موتورهای خود را روشن کرده و مدار خود را از 53 روز به 14 روز در اطراف مشتری کاهش دهد اما به دلیل بروز یک مشکل در دریچه‌ های موتور، این مانور تا مدت نامعلومی به تعویق افتاد.
شکل گیری و تکامل ـ سیارات غول ‌پیکر جوان مشابه مشتری از گاز و غبار تشکیل شده ‌اند و اکنون پژوهشگران مؤسسه فناوری فدرال زوریخ و دانشمندان دانشگاه های زوریخ و برن، سناریوهای مختلف را در مورد چگونگی ایجاد و تکامل این سیارات با استفاده از قدرت محاسباتی مرکز ابررایانه ملی سوئیس شبیه ‌سازی کرده ‌اند. این پژوهشگران با مقایسه نتایج خود با رصدهای تلسکوپ ‌ها توانستند تفاوت بزرگی را بین
مکانیزم‌ های شکل‌ گیری فرضی شناسایی کنند. این ستاره ‌شناسان دو نظریه را ارائه دادند که چگونگی تولد سیارات غول‌ پیکر گازی مشابه مشتری یا زحل را توضیح می‌ دهند. یک مکانیزم شکل ‌گیری از پائین به بالا بر این اساس است که ابتدا یک هسته جامد به اندازه 10 برابر بزرگتر از زمین شکل می ‌گیرد و سپس مقادیر چشمگیری از گاز را به خود جذب کرده و نگه می ‌دارد.
نظریه دوم بر پایه یک سناریوی شکل ‌گیری بالا به پائین است که بر اساس آن، دیسک گازی اطراف ستاره جوان به قدری بزرگ است که دلیل ویژگی خود - گرانشی غبار و گاز، بازوهای مارپیچی به همراه توده‌هایی در داخل آن ‌ها شکل می ‌گیرند. این توده‌ ها سپس توسط گرانش خود به طور مستقیم در هم فرو ریخته و یک سیاره گازی را شکل می‌ دهند.
نظریه نخست «افزایش هسته» و نظریه دوم «عدم ثبات دیسک» نامیده شده ‌اند. در هر دو مورد، یک دیسک موسوم به «دیسک اطراف سیاره» در اطراف سیارات گازی بزرگ تشکیل می ‌شود که به عنوان مهد تولدی برای شکل ‌گیری قمرها ایفای نقش می ‌کند. پژوهشگران برای تشخیص معتبر بودن یکی از این نظریه‌ ها، سناریوها را در ابررایانه پیز داینت سوئیس شبیه سازی کردند و تفاوت بزرگی بین دو مکانیزم شناسایی کردند. در سناریوی عدم ثبات دیسک،‌ گاز در اطراف سیاره بسیار سرد و حدود 50 کلوین بود اما در نظریه دیگر، دیسک اطراف سیاره تا چند صد کلوین داغ می‌شد. این نتیجه‌گیری باعث پیش افتادن نظریه برافزایش هسته شد. همچنین پیش از این فیزیکدانان نجومی تصور می ‌کردند که دیسک اطراف سیاره از نظر جرم با دو سناریوی شکل ‌گیری تفاوت چشمگیری داشته باشد، اما یافته ‌های جدید پژوهشگران نشان داد که این فرضیه درست نیست. دانشمندان همچنان به پژوهش ها و شبیه سازی بیشتر برای درک این فرآیند نیاز دارند. این پژوهش در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Societyمنتشر شده است.
وجود آب در قمر اروپا ـ ناسا به تازگی شواهد جدیدی از فوران آب در زیر سطح «قمر اروپا»، یکی از چند قمر سیاره مشتری کشف کرده است. یافته ‌های جدید مشروعیت بیشتری به رصدهای سال 2013 داده و احتمال برخورداری قمر اروپا از اقیانوس زیرزمینی را افزایش داده است. این یافته‌ ها که در یک کنفرانس تلفنی از سوی ناسا اعلام شد، توسط تیمی از پژوهشگران مؤسسه علوم تلسکوپ فضایی با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل این رصدها انجام شده است. جزئیات کامل این کشف در مجله Astrophysical منتشر شد. پژوهشگران در طول 15 ماه عبور قمر اروپا از برابر سیاره مشتری را از 10 موقعیت مختلف رصد کردند. در جریان سه مورد از این گذرها، پژوهشگران توانستند فوران ‌هایی از بخار آب را در نزدیکی قطب جنوب این قمر مشاهده کنند. ناسا شواهدی از وجود آب را در مناطق دیگر منظومه خورشیدی شناسایی کرده اند اما تنها در یک جا، یعنی قمر انسلادوس سیاره زحل توانسته به طور مستقیم آن را مشاهده کند.
دانشمندان از مدت ها پیش تصور می ‌کردند که قمر اروپا حاوی یک اقیانوس زیرزمینی است اما فقط در سال 2012 توانستند شواهدی از فوران بخار آب را در آن کشف کنند. در آن سال، تیمی از پژوهشگران ناسا توانسته بودند نوعی شفق را در منطقه جنوبی این قمر شناسایی کنند که در اثر تعامل ذرات باردار با جو شکل می ‌گیرد. پژوهشگران با استفاده از تلسکوپ هابل، جو قمر اروپا را در زمان عبور از برابر مشتری رصد کرده و توانستند شواهد مستقیم ‌تری از وجود بخار آب را در آن کشف کنند.
قطب شمال و جنوب ـ ناسا تصویری از 48،000 مایل بالاتر از سیاره مشتری را ارائه کرده که در این تصویر طوفان‌ ها و آب و هوا به نحوی است که در هیچ کجای منظومه خورشیدی دیده نمی‌ شود. فضاپیمای جونو ناسا نخستین فضاپیمایی است که در 27 اوت توانسته بر فراز مشتری و با سرعت فوق‌العاده بالای 130.000 مایل در ساعت حرکت کند. دانشمندان می گویند تصاویر ارائه شده از قطب شمال و قطب جنوب این غول گازی شبیه به هیچ کدام از تصاویر قبلی نبوده و به شکل چیزی است که ما پیش از این نه دیده و نه تصور
کرده‌‌ایم. بخش بزرگی از مأموریت این فضاپیما که به شکل چرخ دنده است، ثبت اطلاعات در مورد پروسه ‌های نهانی است که در داخل و اطراف مشتری اتفاق می ‌افتد که برای مثال می ‌توان به شفق‌ های مشتری اشاره کرد.
ناسا پیش تر با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل موفق به ضبط تصاویری از ذرات این طوفان ‌ها در ابرهای مشتری شده بود. پیش از جونو هیچ فضاپیمایی موفق نشده بود تا این حد به بزرگ ترین سیاره منظومه خورشیدی نزدیک شود. ناسا سپس این اطلاعات را به یک ویدئو متحرک با صدا تبدیل کرده است.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :