اعتماد به نفس، نقشه راه موفقیت - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

جمعه 25 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 11:44 ق.ظ

اعتماد به نفس، نقشه راه موفقیت


اعتماد به نفس، نقشه راه موفقیت


انسان همواره به دنبال بهتر شدن زندگی خود است و به همین دلیل هر چه در این راه به او کمک کند، مورد توجه آدمی قرار می‌گیرد، یکی از مواردی که نقش مهمی در بهبود زندگی انسان دارد، اعتماد به نفس است. پدیده روانی که امروزه نقش آن در رسیدن به موفقیت حائز اهمیت است و این خود دلیل مهمی برای ابراز علاقه عمومی به این توانمندی است، به طوری که اعتماد به نفس بیش از سایر موضوع‌های روان‌شناسی مورد توجه قرار می‌گیرد.اعتماد به نفس چیست؟

دکتر علی خانزاده – استاد روان‌شناسی تربیتی دانشگاه تهران در گفتگو با گزارشگر روزنامه اطلاعات،می گوید:اعتماد به نفس یک حالت روان‌شناختی است که انگیزه فرد برای رسیدن به اهدافی می‌شود که چشم انداز رسیدن به آن را دارد.

دکترافسانه وکیلی- روان‌شناس نیز در گفتگو با روزنامه اطلاعات اظهار می‌دارد: کسی که خود را باور دارد و معتقد است که دیگران هم او را باور دارند، به راحتی با آنان ارتباط برقرار می‌کند و می‌تواند روابط اجتماعی مؤثری داشته باشد. این موضوع نقش مهمی در زندگی فردی و حرفه‌ای افراد دارد، چون ایجاد رابطه موثر اولین گام در راه موفقیت‌های انسان محسوب می‌شود.

وی می‌افزاید: زوجی که به دفتر مشاوره مراجعه کرده بودند، از خاطرات دوران ازدواجشان سخن گفتند. مرد می‌گفت: در مدتی که به ازدواج با همسرم فکر می‌کردم، می‌ترسیدم پیشنهادم را صریح مطرح کنم، چون خیال می‌کردم در صورت پاسخ منفی به طور کلی امکان ازدواج با او را از دست می‌دهم. بنابراین، علاقه‌ام را به صورت غیرکلامی بیان می‌کردم و نمی‌دانستم نیاز به کمک‌های تخصصی دارم، به طور کاملاً اتفاقی با مشاوری آشنا شدم که نتیجه مشاوره با او، ازدواج با همسرم است که حالا کنارم نشسته است. همسرش نیز می‌گفت: در مدتی که متوجه علاقه او بودم، بدون اینکه حرفی بزند، بیشتر از هر چیزی ازترسو بودن او دلخور بودم که نمی‌تواند حرف دلش را بزند و فکر می‌کردم کسی که اینقدر اعتماد به نفسش پایین است، نمی‌تواند مرد دلخواه زندگیم باشد.

دکتر خانزاده هم می‌گوید: افرادی که به خود مطمئن هستند، می‌توانند موفقیت‌هایی در آینده به دست آورند و روابط‌شان با دیگران بر مبنای شناخت حق و حقوق دیگران و احترام متقابل باشد.

وی می‌افزاید: اعتماد به نفس همچون یک موتور اضافی روان‌شناسی، موجب پیشرفت و استقلال رأی افراد می‌شود.نقش رضایت از ظاهر در اعتماد به نفس

دکتر وکیلی- مشاور روان‌شناسی می گوید: کسانی را می‌بینیم که به دلیل عدم رضایت از ظاهر خود، دائم چهره خود را دستکاری می‌کنند، بینی عمل می‌کنند، گونه می‌گذارند، مرتب رژیم غذایی می‌گیرند و اگر حس کنند چاقند رژیم لاغری می‌گیرند یا برعکس. زیرا تصویری که این افراد از خود در ذهن دارند، با ایده‌آل ذهنی آنان بسیار فاصله دارد. این افراد چون احساس خوبی نسبت به خود ندارند، فکر می‌کنند که دیگران نیز همین احساس ناخوشایند را نسبت به آنان دارند. بنابراین نمی‌توانند روابط اجتماعی مؤثری با دیگران برقرار کنند.این افراد مشکل اعتماد به نفس دارند.

وی می‌افزاید: ولی در بسیاری از موارد افرادی که از نظر خود ظاهر خوبی ندارند عملکرد اجتماعی بسیار موفقی دارند، این افراد به ظاهر و چهره خود خیلی بها نمی‌دهند، آن چیزی را که هستند می‌پذیرند و به آن افتخار می‌کنند و در عوض توجه به ظاهر خود، به توانمندی‌های خود و نیز به دانش خودشان و به هوش هیجانیشان توجه می‌کنند و به این ترتیب به رشد داشته‌های خود می‌افزایند و این رفتار پایه موفقیت‌های آینده آنان می‌شود.تأثیر متقابل اعتماد به نفس و جامعه

به گفته دکتر خانزاده، وقتی تک‌تک افراد جامعه اعتماد به نفس بالایی داشته باشند، پیوسته می‌خواهند به خود و سایرین ثابت کنند که این ویژگی را دارند و این محرکی برای پیشرفت جامعه و گسترده تر از آن باعث خود باوری کشور در جوامع بین‌المللی می‌شود.

وی می‌افزاید: از سوی دیگر برخی عوامل اجتماعی در اعتماد به نفس نقش منفی دارند، مانند بیکاری، تحقیرشدگی و خشونت بیش از اندازه که به شیوه‌های مختلف نسبت به فرد ایجاد می‌شود و برای افزایش اعتماد به نفس جامعه باید این عوامل منفی کاهش یابد.محدوده اعتماد به نفس

حمید مرادی- دکتری مدیریت استراتژیک با گرایش ذهنیت‌سازی در گفتگو با گزارشگر روزنامه اطلاعات تأکید می‌کند: حد و حدود اعتماد به نفس یک موضوع نسبی است و اولین قدم این است که فرد توانمندی‌های خود را بشناسد و بر اساس آن‌ها عمل کند، البته این قدم نیز حوزه دارد، به عنوان مثال شما که آشپز معمولی هستید، مقابل یک آشپز حرفه‌ای نمی‌توانید ادعا کنید من آشپزم، اما در مقابل یک فرد غیرحرفه‌ای یا کسی که آشپزی نکرده است، می‌‌توانید ادعای آشپزی داشته باشید. یعنی باید بر اساس توانایی‌های خود ادعا کنیم. از اینرو اعتماد به نفس بیش از اندازه هم یک نوع بیماری است و این‌طور نیست که هر چه اعتماد به نفس آدمی بیشتر باشد، الزاماً بهتر است.

وی می‌افزاید: باور نادرستی در میان مردم رواج پیدا کرده است که بر این اساس، کسی را که همیشه اظهار وجود می‌کند، دارای اعتماد به نفس بالایی می‌دانند. وقتی بدون در نظر گرفتن عواقب کاری، آن را انجام می‌دهیم، این دیگر اعتماد به نفس نیست، بلکه حماقت است.این داوطلبان همیشگی که بدون در نظر گرفتن توانایی‌ها و عواقب رفتارشان در هر کاری همیشه پیش‌قدم هستند، اغلب عقده‌هایی دارند که با نشان دادن خود می‌خواهند بر این عقده‌ها سرپوش بگذارند و یا دچار خودشیفتگی هستند.

دکتر مرادی همچنین می‌گوید: چگونگی تربیت فرزندان نقش مهمی در اعتماد به نفس آنان دارد. در خانواده‌هایی که تعداد فرزندان بالاست، گاهی بزرگترها، کوچک‌تر‌ها را دست می‌اندازند و در حقیقت آنان را تحقیر می‌کنند و از اینرو فرزندان کوچکتر این خانواده‌ها در آینده نمی‌توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار سازند. آنان پیوسته نگران قضاوت دیگران هستند و احساس می‌کنند همیشه باید حالت کمال داشته باشند.

دکتر خانزاده ـ استاد روان‌شناسی تربیتی نیز اعتقاد دارد: روابط والدین با یکدیگر بر روی تربیت کودکانی مطمئن به خود، بسیار تأثیر دارد.

پدر و مادر نباید به یکدیگر دروغ بگویند، بلکه باید با هم صادق باشند، مقابل بچه‌ها احترام یکدیگر را حفظ کنند، هنگامی که با فرزندان بیرون می‌روند عزت نفس واقعی را در ارتباط با دیگران نشان دهند و از دیگران توقع بی‌مورد نداشته باشند. فرزندانی که از اوان کودکی شاهد این رفتار والدین خود هستند، به تدریج روحیه اعتماد به نفس را به دست می‌آورند.راه‌های بالا بردن اعتماد به نفس

یکی از مراجعان کلینیک مشاوره که قبلا برای تقویت اعتماد به نفس خود مراجعه کرده بود، می‌گوید: بعد از دیپلم، چون برای ادامه تحصیل باید به شهر دیگری می‌رفتم و فکر می‌کردم نمی‌توانم تنها زندگی کنم، پس از قبولی مرحله اول کنکور، مرحله دوم را جدی نگرفتم و بنابراین قبول نشدم، همیشه از راکد بودن زندگیم ناراضی بودم تا بالاخره متوجه شدم مشکلی وجود دارد. تصمیم گرفتم اعتماد به نفسم را تقویت کنم، از کتابی که مشاورم معرفی کرده بود، شروع کردم، تکنیک‌ها و تمرینات بعدی ساده و به راحتی قابل اجرا بود، تشویق شدم که وارد اجتماع شوم، از کارهای بانکی پدرم شروع کردم، به کلاس آرایشگری رفتم و پس از آن ادامه تحصیل دادم و امروز کارمند عالی‌رتبه‌ای هستم، با تقویت اعتماد به نفسم جایگاهی را به دست آورده‌ام که زمانی هرگز به آن فکر نمی‌کردم.

دکتر وکیلی- روان‌شناس نیز باور دارد: برای بالا بردن اعتماد به نفس،هر فردی می‌تواند لیستی از توانایی های مثبت و منفی خود تهیه کند و در ضمن از نزدیکان و دوستانش بخواهد آنها هم لیستی از خصوصیات او را تهیه کنند. اما این افراد باید مثبت اندیش باشند و حس خوبی را به فرد مورد نظر منتقل کنند. بازخورد نظرات دیگران به فرد کمک می‌کند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند، زیرا منجر به شناخت بهتری از خود می‌شود .

دکتر مرادی- دکترای مدیریت استراتژیک با گرایش ذهنیت‌سازی نیز اظهار می‌دارد: تقویت اعتماد به نفس یعنی این که انسان فصل جدیدی در زندگی خود باز کند، انسان جدیدی که با نگاهی نو، توانمندی‌های خود را می‌شناسد، انسان‌های اطرافش را می‌شناسد، نحوه تعامل با آنان را می‌داند، مهارت‌های ارتباطی را یاد گرفته است و با این تفاصیل می‌خواهد خود را در معرض قضاوت دیگران قرار دهد.

وی ادامه می‌دهد: رفتار یا حالتی را که طی سال‌ها زندگی در فرد به وجود آمده و تقویت شده است، نمی‌توان در کوتاه مدت تغییر داد، اگر کسی این‌طور ادعا کند، ادعای درستی نکرده است.

بنابراین فرد قبل از هر چیز باید بپذیرد که تغییرات ناگهانی ممکن نیست، زیرا ایراد در حوزه حالات روانی انسان‌ها، تغییرات مدت‌دار است و یک شبه تغییر ایجاد نمی‌شود. این فرد پس از قبول این موضوع به کمک متخصصین و از طریق تمرینات و تکنیک‌هایی باید به تقویت اعتماد به نفس خود بپردازد.نقش تعادل در زندگی شادتر

بهترین حالت برای یک فرد، قرار گرفتن در شرایط طبیعی و متوازن است، همان‌طور که تعادل در زندگی روزمره انسان‌ها نقش مهمی دارد، در فرآیندهای روحی و روانی آنان هم حفظ تعادل و جلوگیری از زیاده‌روی و غفلت و کوتاهی، نقش مهمی را ایفا می‌کند.ما با شناخت کامل از خود و درک درست از نقاط ضعف و قوت خود و پرهیز از ورود به حوزه‌هایی که توانایی انجام آن‌ها را نداریم و از سوی دیگر با توجه به توانایی‌های خود و پرورش آن‌ها و باورکردن واقعیت‌های وجودی، می‌توانیم اعتماد به نفس خود را در سطح متعادلی حفظ کنیم و از این طریق سطح زندگی خود را بالا ببریم و با داشتن زندگی شادتر، احساس رضایت بیشتری از زندگی را تجربه کنیم.توصیه‌هایی برای اعتماد به نفس

زمانی‌که پا به عرصه این دنیا می‌گذاریم، با اعتماد به نفس کامل وارد جهان می‌شویم. یک نوزاد آنقدر اعتماد به نفس دارد که کافی است با قدری گریه کردن به هر چیزی که می‌خواهد، برسد: غذا، عوض کردن پوشک، ناز و نوازش، ارتباط برقرار کردن، آرامش و در آغوش کشیده شدن.

به نقل از سایت مردمان، اگر نیازهای کودک فوراً برآورده و احساسات کودک بدون هیچ قید و شرطی پذیرفته شود، وی رشد و پیشرفت می‌کند. اما اگر نیازهای اولیه‌اش برای بقای فیزیکی و احساسی به صورت ناپیوسته و ضعیف برآورده شود، اعتماد به نفس کودک به مرور زمان کاهش می‌یابد.

اگر شرایط یاد شده کماکان به قوت خود باقی بماند، کودک به مرور زمان احساس می‌کند به اندازه کافی خوب نیست که دیگران برای او اهمیت قائل نمی‌شوند. بزرگسالانی که شرایط مزبور را در زمان کودکی تجربه کرده‌اند، باید بازنگری کلی نسبت به خود داشته باشند و مجدداً اصـول اعتماد به‌نفس را در خـود پایه گذاری کنند.‏

‏* از خودتان سؤال کنید: «بدترین نتیجه چیست؟» بیش از اندازه مسائل را در ذهن خود پر اهمیت جلوه ندهید، پیش از اینکه اتفاقی بیفتد، نگران خوب یا بد شدن آن نباشید. میزان انرژی انسان‌ها نامحدود است، بنابراین سعی کنید از آن در جهت بنا کردن روابط موفق، ارتقای شغلی و رسیدن به اهدافتان کمک بگیرید، نه در راه تلف کردن این انرژی و آن هم برای نگرانی حول محور اتفاق‌هایی که هنوز به وقوع نپیوسته‌اند. زمانی دست به عمل بزنید که قدرت کنترل بر روی مسائل را داشته باشید و تا جایی که می‌توانید از انرژی خود در راه صحیح استفاده کنید.

‏* خودتان را از شر نق زدن و صداهای منفی درونی خلاص کنید. این صداهای منفی و منتقد درونی جلوی هرگونه پیشرفتی را می‌گیرند. برای رهایی از این صداها می‌توانید در ذهن خود یک کلید کنترل صدا خلق کنید و هر گاه احساس کردید که تُن این صداها در حال بالا رفتن است، پیچ کنترل صدا را بچرخانید تا دیگر اثری از آن باقی نماند.‏

‏* زمانی‌که قرار است کاری را برای اولین بار انجام دهید، از همین حالا در ذهن خود مجسم کنید که آن کار را با موفقیت به پایان رسانده اید. چشم‌هایتان را روی هم بگذارید و در ذهن خود به وضوح تجسم کنید که در تمامی برنامه ریزی‌ها موفق بوده‌اید و نتیجه کار چیزی جز افتخار و کامیابی نبوده است. ذهن شما تفاوت میان تجسم‌های واضح و اموری که در حقیقت اتفاق می‌افتند را نمی‌داند و به همـین دلیل با به ‌کـارگیری هـر 5 حس خود، آن را تا آنجا که می‌توانید به وضوح و واقعیت عینی نزدیک‌تر سازید.

‏* فردی را پیدا کنید که در زمینه فعالیت شما متخصص است و از کارهای او الگوبرداری کنید. رفتارها، نگرش‌ها، ارزش‌ها و اعتقادات وی را در زمینه مورد نظر سرمشق خود قرار دهید؛ چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟ در وهله اول اگر به افراد مورد نظر دسترسی داشتید که می‌توانید مستقیماً با آنها صحبت کنید و تا آنجا که می‌توانید خود را در همنشینی و مصاحبت آنها قرار دهید. همچنین می‌توانید با کسانی که شخص مورد نظر را می‌شناسند، به گفتگو بپردازید و اگر محصولی دارند، آن‌را خریداری و روی آن تحقیق کنید.‏

‏* نگرش «چنانکه» را در خود پرورش دهید. طوری از خود واکنش نشان دهید «چنانکه» رفتار و یا ایده‌ای که آرزویش را دارید، در شما وجود دارد. به عنوان مثال فرض کنیم که شما علاقه دارید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. از خود سؤال کنید اگر اعتماد به نفس بالایی داشتم، در این شرایط چه واکنشی از خود نشان می‌دادم؟ چه احساسی داشتم؟ چگونه صحبت می‌کردم؟ طرز تفکرم چطور بود؟ صداهای درونی ام چگونه با من صحبت می‌کردند؟ و... با مطرح کردن چنین پرسش‌هایی و پاسخ دادن به آنها، شما خودتان را مجبور می‌کنید که به سمت وضعیت اعتماد به نفس پیش بروید.

‏* خودتان را در آینده مجسم کنید. شاید اندکی رعب انگیز و وحشت آور باشد، اما مطمئن باشید که نتیجه خوبی از آن بدست می‌آورید. خودتان را در بستر مرگ در نظر بگیرید که دوستان و خانواده در اطراف شما جمع شده اند، در این حال به مرور زندگیتان بپردازید.

آیا واقعاً این همان چیزی است که می‌توانید از زندگی خود برای اطرافیانتان تعریف کنید؟ فکر نمی‌کنیم! پس سعی کنید همین حالا تصمیمات مناسبی را اتخاذ کنید تا روند زندگی خود را به طور کلی تغییر دهید.

‏* به خاطر داشته باشید زمانی‌که به دنبال کاری نمی‌روید، شانس موفقیت در آن را به طور 100درصد از دست می‌دهید و وقتی جسارت به خرج ندهید، به هیچ چیز نمی‌رسید.

برای آنکه به چیزهایی که می‌خواهید دست پیدا کنید، باید آنها را با تمامی وجود خود بخواهید. اگر دائماً به دنبال چیزهایی که می‌خواهید باشید، مطمئناً به آنها می‌رسید. زمانی‌که ذهن خود را بر روی اهدافتان متمرکز می‌کنید، به این مسأله هم فکر کنید که افراد زیادی هستند که آماده کمک به تحقق رویاهای شما هستند. دیگران به شما کمک می‌کنند، چراکه می‌دانند یک روز خودشان هم نیازمند کمک شما می‌شوند.‏

شهده شعاری

برچسب‌ها: شهده شعاری
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :