رشد فزاینده تکدی گری در جامعه - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

جمعه 25 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 11:34 ق.ظ

رشد فزاینده تکدی گری در جامعه

چند شب پیش و در این روزها و ایام سوگواری سید و سالا ر شهیدان در پشت چراغ قرمز چهار راه مازندران سمنان با صحنه ای مواجه شدم که حاکی از چهره نا بهنجار اجتماع در حال رشد را گواهی می داد.
مردی معلول با سنی حدود 40 تا 45 ساله از پی خودروهای متوقف شده می گذشت، تا دستی نوازشگر کمکی هرچند کوچک را به وی بنماید، تا شاید امشب را آرام سر به بالین در محل زندگی خود که نمی دانیم در کجای این شهر وجود دارد بگذارد.
نمونه هایی از این دست این روزها در شهر فراوان شده است اما باید گفت که رسیدگی به مساله فقر و بهبود وضع نیازمندان از اهداف اساسی در جامعه اسلا می است و یکی از شدیدترین و زشت ترین چهره های فقر مساله تکدی است.
تکدی مساله ای اجتماعی است که علاوه بر بعد اجتماعی ابعاد گوناگون اقتصادی، روانی و... نیز دارد اصولا دیدگاه جامعه شناسی دارای این خصیصه است که برای تحلیل یک پدیده همه ابعاد اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و... را که ممکن است در قلمرو علوم مختلف مانندسیاست، اقتصاد، مذهب، اخلا ق و... قرار داشته باشد مورد توجه قرار می دهد.
از چنین دیدگاهی تکدی گری یک پدیده اجتماعی است که به عنوان یک مشکل یا مساله اجتماعی مورد بحث قرار می گیرد.
واژه تکدی در فرهنگ فارسی، به معنی تکلف در سوال، حاجت خواهی خانواده از این و آن در کوی و برزن، گدایی و صدقه خواستن آمده است.
تعریف تکدی اگرچه به طور دقیق که در همه جوامع قابل قبول باشد دشوار است ولی به طور ساده می توان گفت که تکدی به عمل کسی گفته می شود که درخواست خیرات و صدقات می کند و عملی است که موجب جلب ترحم دیگران می شود و متکدی بدین وسیله چیزی دریافت می کند.
در نقاط مختلف شهر همواره با دو شکل مستقیم و غیرمستقیم تکدی گری روبه رو هستیم مستقیم به معنای دراز شدن دست نیاز متکدی به سوی عابران و غیرمستقیم به معنای مسافر بودن، در راه ماندن، بیمار بودن خود یا یکی از بستگان و نشان دادن نسخه یا کودکی در آغوش!
در رسانه ها همواره ما با این موضوع و خبر روبه رو هستیم که متکدیان در حال جمع آوری یا ساماندهی هستند اما چیزی که در شهر با آن روبه رو هستیم افزایش روبه رشد جمعیت متکدیان است. حکیم ارد بزرگ فیلسوف نامی می گوید : بیچاره سرزمینی که فقر و تنگدستی در آن یک ارزش پنداشته می شود ، باید به پا خواست و کار کرد و خود را از تنگدستی رهانید.
آنچه مسلم است شیوه های مبارزه با تکدی گری نیز مثل برخورد با هر معضلی در جامعه باید اساسی و کارساز و تحت نظر یک متولی مشخص قرار گیرد تا از چرخه بی نتیجه همایش ها، نشست ها و اظهارنظرهای تکراری رهایی یابد. از منظر قانون شهرداری باید مانع پدیده تکدی گری باشد.
بی شک برطرف کردن این معضل به همت جمعی برمی گردد و مردم باید خود از بروز و گسترش این پدیده ناهنجار اجتماعی جلوگیری کنند. بسیاری از شهروندان را می بینیم که با کمک به این افراد به ظاهر نیازمند بستری را فراهم می کنند که این افراد بیشتر به سمت کارهایی اینچنینی بروند.

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :