درباره هلموت ریترد - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع
X
تبلیغات
زولا

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

جمعه 25 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 11:25 ق.ظ

درباره هلموت ریترد

درباره هلموت ریترد

ریتر خاور شناس آلمانی، سردبیر مجله مشرق و استاد دانشگاه‌های هامبورگ، فرانکفورت، استانبول بود.

از خاورشناسان بنام این عصر بود. کتاب او دربارة عطار به نام دریای جان شهرت بسیار یافته است. در حقیقت، ریتر مردی بود که رنج را می‌شناخت و خود رنج می‌برد؛ عمق هنر وی در این بود و همین بود که او را در فهمیدن آثار عرفای اسلامی توانا کرد.

هلموت ریتر فرهنگ اسلامی را نه تنها به عنوان کسی که رویاروی آن قرار گرفته مطالعه و بررسی کرد بلکه کوشید تا آن را تبدیل به جزئی مکمل از دنیای ذهنی و معنوی خود کند و آن را چنان با دانش و فرهنگ اروپایی خود درهم آمیزد که دیگر از نظر او جدایی و تمایز بین شرق و غرب امکان پذیر نباشد. شهود، قدرت تحلیل و اشراف بر ادب و لغت در او دست به دست هم داده بود تا او نه تنها به شناخت درست دست یابد بلکه بتواند آنچه از مضامین شرقی درک می‌کند چنان روشن و جاندار بیان کند که دیگران هم آن را دریابند و احساس کنند. اما این دیگران، که گفته شد، منحصر به دایره محدود متخصصان همکار او نبودند که بخواهند در صدد تقلید از کارهای انجام شدة وی برآیند. حاصل و نتیجه تحقیقات او، هرگاه جنبة زبان‌شناختی محض نداشت، به چنان صورتی عنوان می‌شد که هر فرد فرهیخته‌ای می‌توانست از آن بهر‌ه‌ور شود.از همان رسالة دکتری وی، که در بیست و دو سالگی تحریر شدو موضوع آن تحلیل و ترجمة کتابی عربی دربارة تجارت بود، به خوبی بر می‌آید که او تا چه اندازه مطالعه کرده است و در کار ترجمه چقدر با حفظ امانت در برگرداندن متن اصلی و به دست دادن اصطلاحات درست و مناسب توانا بوده است.موضوع رساله را بکر، مؤسس«سمینار تاریخ و فرهنگ شرق» (فعلاً خاورمیانه) در هامبورگ به ریتر پیشنهاد کرده بود.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :