وضعیت قرمز است! - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع
X
تبلیغات
زولا

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

جمعه 25 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 02:09 ق.ظ

وضعیت قرمز است!


امثال و حکم فارسی
وضعیت قرمز است!
محمدرضا سهرابی‌نژاد


وضعیت قرمز است یا وضعیت قرمز شد؛ از اصطلاحات جنگ تحمیلی است. در طول هشت سالی که رژیم بعث عراقی با حمایت شرق و غرب جنگی سخت و توانفرسا را به ملت غیرتمند و سرفراز ایران تحمیل کرد، هر وقت که هواپیماهای متجاوز عراقی برای بمباران تأسیسات زیربنایی کشورمان وارد حریم هوایی ایران می‌شدند، در این وقت پدافند هوایی برای مطلع کردن مردم از خطرهای احتمالی، مبادرت به پخش آژیر از رادیو می‌کرد و گوینده رادیو اعلام می‌کرد که: «توجه، توجه! علامتی را که هم‌اکنون می‌شنوید اعلام خطر یا وضعیت قرمز است و معنا و مفهوم آن، این است که حمله هوایی انجام خواهد شد، محل کار خود را ترک و به پناهگاه بروید.» با پخش آژیر قرمز، مردم در حد توان، در هرجا که می‌توانستند، پناه می‌گرفتند. بعد از مدتی که حمله هوایی انجام می‌شد یا احتمال خطر از بین می‌رفت، از رادیو وضعیت سفید اعلام می‌شد و آژیر سفید پخش می‌گردید.

وضعیت قرمز است یا وضعیت قرمز شد، امروزه وقتی به کار می‌رود که در خانواده یا محیط کار و ... کسی عصبانی شود و با کسی یا کسانی درگیر شود. در این حال، برای این‌که دیگران از آن دعوا صدمه نبینند، مثلاً خطاب به آنها می‌گویند بروید یا نیایید که: وضعیت قرمز است؛ یعنی خطر در کمین است!


نظرات (1)
+ همراه
نیم نگاهی به ترانه‌های خاطره انگیز(3)
ای ایران...ای مرز پرگهر
حسن فرازمند


در شماره قبل و در دومین بخش از سلسله مطالب مربوط به سرود ملی ای ایران یا همان«مرز پرگهر»برایتان نوشتم که این سرود برای نخستین بار در سالن سینما تهران در خیابان استانبول و برای 2 شب متوالی و هر شب هم بنا به تقاضای حاضران، سه بار اجرا شد که حاضران در سالن سینما تهران هر بار با شور و هیجانی خاص ارکستر، خواننده و گروه کر را همراهی کردند.

در آن شب تاریخی، استقبال زیاد حاضران و نیز تأثیر شگرفی که این سرود بر جا گذاشت، وزیر فرهنگ وقت(وزارت ارشاد فعلی) را بر‌آن داشت تا از اعضای سازنده این اثر تاریخی تجلیل به عمل آورد و سپس آنها را به مرکز پخش صدا فرستاد تا صفحه‌ای از این سرود ضبط و هر روز صبح از رادیو تهران ِآن روزگار پخش شود و همین طور هم شد و از آن پس صبح‌ها هر روز، مردم با این سرود راهی بازار و کار و تجارت می‌شدند.

اجراهای بعدی

اجراهای زنده بعدی سرود ملی «مرز پرگهر» در سال‌های 1337 تا 1342بود که نتایج این اجراها در ارکستر بزرگ گل‌ها بود که غلامحسین بنان، خواننده محبوب آن روزگار، خودش این سرود را خواند. سرود «ای ایران» یا مرز پرگهر در دستگاه و آواز دشتی ساخته شده بود و ملودی اصلی آن وامدار برخی نغمه‌های موسیقی بختیاری که معمولاً دارای رگه‌ها و فضاهایی حماسی هستند، بود.

از دیگر ویژگی‌های این سرود این بود که کلمات بیگانه و غیرایرانی کمی در آن استفاده شده بود و بیشتر واژه‌های آن به زبان فارسی بود. آن هم به این دلیل که ترانه سرای آن یعنی مرحوم دکتر حسین گل‌گلاب، خود یکی از واژه‌پردازان در علوم طبیعی بود که به دلیل داشتن همین تخصص در سال 1315 سردبیری فرهنگستان ایران را پذیرفت.

اصولاً مرحوم گل‌گلاب در وضع کردن و ساختن واژه‌‌های علوم طبیعی در ایران به ویژه رشته گیاه‌شناسی سهم بسزایی داشته است. او خودش در این باره گفته است:« ... قبل از آن که فرهنگستان ایران به وجود آید، من200 تا 300 لغت ساخته بودم که در کتاب‌های درسی ایران به کار برده می‌شد. واژه‌هایی مثل کاسبرگ، گلبرگ، تخمدان، پرچم و غیره که بعدها با تشکیل شدن فرهنگستان کسی با کاربرد آنها مخالفت نکرد و اساساً خیلی از کارشناسان زبان فارسی هم در آن روزگار نمی‌دانستند که این سری لغات قبلاً وجود نداشته است؛ چرا که خیلی سریع جزئی از زبان مردم شده و مردم به راحتی آنها را پذیرفتند و در مدارس هم آنها را به کار بردند و حتی گروهی از زبان‌شناسان که مخالف معادل‌سازی بودند، با این لغت‌ها مخالفتی نداشتند.»

بله واقعاً جالب است که سراینده یک ترانه یا یک سرود ملی از بنیان‌گذاران برخی واژه‌ها باشد و لغات‌هایی مثل قارچ، جلبک و گلسنگ در متون زیست‌شناسی توسط او ساخته شده باشد. جای تأسف در این است که در این روزگار، ترانه‌سرایان شیوه استفاده کردن از واژه‌های رایج مردم را نیز درست نمی دانند و در سرودهای این روزگار عبارت نادرستی مثل«لشکرغرورآفرین» را به کار می‌برند؛ حال آن که واژه «غرور» معنای «کبر» را می‌دهد و ترکیباتی چون استکبار هم از آن گرفته می‌شود.
جمعه 25 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 02:09 ق.ظ
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :