آلودگی هوای تهران نیازمند علاجی فراتر از تعطیلی - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 04:30 ب.ظ

آلودگی هوای تهران نیازمند علاجی فراتر از تعطیلی


آلودگی هوای تهران نیازمند علاجی فراتر از تعطیلی


چه بسیار روزها و شب ها انتظار می کشیدند تا تعطیلی بیاید و چه آرزوها می کردند که این تعطیلی به درازا بکشد، اینک این آرزوها برآورده شده اما با طعم آلودگی هوا .

آلودگی هوا که با معیارهای علمی و اصطلاحات و اعداد و ارقام بیان می شود اینک با گوشت و پوست واستخوان و ریه های مردم تهران آمیخته شده است و تعطیلی ناشی از آلودگی هم گویا قرار است با زندگی آنان عجین شود.

اگرچه تعطیلی در کوتاه مدت و یک راهکار مقطعی و فوری برای تضمین سلامت شهروندان به طور حتم ازسوی هرشخصی مورد تایید است اما پرسش اصلی این است که چه باید کرد که مجبور به تعطیلی برای آلودگی هوا نشویم؟

برپایه این معیارهای علمی، واژگان سالم و خوب و متوسط برای هوای تهران، کمتر یا درحد هیچ تعریف می شود در عوض ناسالم، خیلی ناسالم و خطرناک برای توصیف هوای تهران، کاربرد فراوان دارد.

شاخص های کیفیت هوا شامل خوب، متوسط ، ناسالم، خیلی ناسالم و خطرناک است

اگر این شاخص بین 0 تا 50 باشد کیفیت هوا رضایتمندانه و خوب است و آلودگی هوا خطری ندارد یا با حداقل خطرات همراه است، میزان متوسط برای این شاخص بین 51 تا 100 است که کیفیت هوا قابل قبول است؛ اگر چه تعدادی از آلاینده ها ممکن است برای تعداد کمی از افراد با توجهات بهداشتی همراه باشد، به عنوان مثال افرادی که علائم تنفسی بسیار حساس به ازن دارند.

ناسالم برای گروه های حساس در صورتی است که این سطح بین 101 تا 150 باشد؛ بعضی از گروه های حساس مثل بیماران ریوی.

بطور کلی این میزان احتمال اثرات منفی بر عموم مردم ندارد ولی زمانی که بین 151 تا 200 است عده ای از گروه های حساس دیگر بیشتر از سایرین در معرض آلودگی دچار آسیب می‌شوند و این شرایط را هم ناسالم می گویند .

در شرایط خیلی ناسالم، معیار بین 201 تا 300 است که هشداری برای سلامتی است و به این معنی است که هر کسی ممکن است سلامتی اش در معرض خطر است.

در حالت خطرناک، شاخص کیفیت هوا بالاتر از 300 است و هشداری جدی برای سلامتی و اعلام وضعیت اضطراری است. احتمالا تمامی افراد تحت تاثیر این میزان آلودگی قرار می گیرند.

سازمان حفاظت محیط زیست، شاخص کیفیت هوا را با نوع آلوده کننده هوا محاسبه می کند: اوزون موجود در سطح زمین،مونواکسید کربن، دی اکسید گوگرد،گرد و غبار( ذرات آلاینده)،دی اکسید نیتروژن.

با پایداری آلودگی هوا در تهران، پرسش اساسی این است: آیا باید در برابر آلودگی هوا شهر را تعطیل کرد؟ آیا راهکار دیگری وجود ندارد؟ این درحالی است که هیچ عقل سلیمی در شرایطی که آلودگی همه جا را فراگرفته برای تضمین سلامت شهروندان از تعطیلی به عنوان علاجی فوری و مقطعی انتقاد ندارد.

آیا برای تهران، شهر جوانی که این روزها چون پیرمردی رنجور ریه هایش نای تنفس ندارد و وقتی زمستان هنوز خود را نشان داده و نداده، گلویش می گیرد و کم کم به سرفه می افتد، تعطیلی چاره ساز است؟

البته کارهایی شده و کمیته اضطراری مقابله با آلودگی هوا برایش تشکیل می دهند، کودکانش را ازمدرسه باز می دارند و شهروندانش را خانه نشین می کنند اما تهران بازهم نمی تواند نفس بکشد.

باید منتظر باد یا بارانی ماند، حتی در این سال ها باد و باران هم جوابگوی حال بد تهران نبوده است؛ دو روز نشده باز همان آش و همان کاسه، باز همان تهران و همان دود و دم.

مردم تهران دیگر به مریضی این شهر عادت کرده اند، همه می دانند از اول زمستان هوای دل شهرشان وارونه می شود و غباری از دود و غبار را بر سر ساکنانش فرو می نشاند؛ دیگر شهروندان تهرانی همراه با پایتخت نفس هایشان به شماره می افتد و چاره ای جز همراهی و هم نوایی با آن ندارند .

در این میان هرکس برای درمان این درد پایتخت نسخه ها پیچیده اما همچنان این درد بدون درمان مانده است.

آب پاشی

سال1389 آلودگی هوا در تهران در چند هفته به حدی رسید که مسوولان متولی بعد از چاره اندیشی های فراوان، آب پاشی کردن پایتخت را راه حل مشکل دانستند.

ابتدا عده زیادی با اجرای این طرح مخالفت کردند اما مسوولان بدون توجه به انتقادهای زیاد، طرح خود را در 16 آذرماه همان سال عملی کردند و با هواپیمای مخصوص، آب را بر سر چند نقطه آلوده تهران ریختند اما این طرح هم هوای پایتخت را تمیز نکرد.

یا زوج یا فرد

بعد از آن اعضای کمیته اضطرار آلودگی هوا، نسخه گسترش طرح تردد خودروها براساس زوج و فرد بودن پلاک را پیچیدند؛ طرحی که موجب دل آزردگی بسیاری از شهروندان تهرانی شد که حمل و نقل عمومی را مناسب و کافی برای تردد خود در سطح شهر نمی دیدند.

به هر حال این طرح نیز نتوانسته مشکل را بکاهد.

در پایان، باران رحمت الهی به داد تهران و شهروندانش رسید و هوای پایتخت را بعد از گذشت سه هفته پیاپی پاکیزه کرد تا باز هم متولیان فراموش کنند که باید چاره ای اساسی برای این معضل بیاندیشند .

هشدار به سالمندان، کودکان و .....

اما سال 1390 نیز باز با آغاز فصل سرما تهران دچار بیماری کهنه آلودگی هوا شد؛ مسوولان کنترل کیفیت هوای تهران هر روز از مردم بویژه سالمندان، کودکان، بیماران قلبی و ریوی و زنان باردار خواستند که از خانه های خود خارج نشوند تا سموم موجود در هوا آنان را دچار مشکل نکند.

طرح تردد خودروها براساس زوج و فرد بودن پلاک، همچنان ادامه یافت و از سطح خیابان های اصلی خود را به در خانه ها رساند اما این بار دیگر خبری از آب پاشی تهران نشد.

همچنــین تهران پارسال در یک تصمیم قابل پیش بینی مسوولان عضو کمیته اضطرار آلودگی هوا، برای چند روز تعطیل شد تا شاید با استراحتی کوتاه حال خود را باز یابد اما این تعطیلی ها نیز چندان کارساز نبود تا باز به لطف باران الهی همه چیز به حالت عادی خود برگردد.

در سال جاری نیز تاکنون آلودگی هوا تهران را سه روز عمومی و برای مدارس پنج روز تعطیل کرده است.

اگرچه وقتی آلودگی هوای شهر به مرحله هشدار و اضــطرار می رسد، هیچ چیزی از سلامتی شهروندان مهمتر نیست حتی اگر لازم باشد چند روز تعطیل باشد، اما نکته قابل تامل راهکارهای اســــاسی و زیرساختی متولیان است تا همزمان با توسعه فرهنگ استفاده از وسایل عمومی، روز به روز آلودگی نیز کاهش یابد.

سوراخ کردن کوه!

یکی از طرح های جالب و قابل تاملی که درباره کاهش آلودگی هوای تهران سال گذشته عنوان شد، سوراخ کردن کوه البرز و تولید باد در آن بود که از سوی یکی از کارشناسان مطرح شد که البته مخالفت های زیادی را همراه داشت و به طور کلی منتفی شد.

فقط یک روز پاک

به گزارش معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری که در پایان سال گذشته منتشرشد، سال 88 تعداد روزهای ناسالم تنها 42 روز بود در صورتی که در سال بعد ، 104 روز و در سال 90 به 218 روز افزایش یافت.

طبق گزارش این معاونت همچنین تعداد روزهای پاک نیز از 32 روز در سال 1388 به 14 روز در سال 89 و تنها سه روز در سال 90 رسیده است.

اما یوسف رشیدی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفت و گو با ایرنا گفت: در سال 1391 تا به امروز فقط یک روز هوای پاک در تهران داشته ایم.

این مقام مسوول ادامه داد: همچنین تهران از ابتدای سال تاکنون 112 روز هوای ناسالم و یک روز بسیار ناسالم و تنها 178 روز هوای سالم را تجربه کرده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه وضع آلودگی هوای تهران همچنان در شرایط ناسالم قرار دارد گفت: شاخص آلودگی هوا در ذرات کمتر از دو و نیم میکرون امروز به طور میانگین 145 است و در واقع وضعیت آلودگی هوا در شرایط ناسالم قرار دارد.

راه حل کارسازم آرزوست

اما کارشناسان و مسوولان معتقدند باید راه حلی اساسی و درازمدت برای کاهش آلودگی هوای تهران تدبیر کرد؛ به عقیده آنان مشکل آلودگی هوای تهران قابل حل است و تنها نیاز به همت جدی مسوولان دارد.

مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران گفته بود: باید از دستگاه های مربوط بخواهیم نسبت به اجرای مصوباتی که به تایید و تصویب دولت درباره برنامه جامع کاهش آلودگی هوا رسیده است ،اقدام کنند.

همه مسوولیم

رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: با توجه به پیشرفت علم، معضل آلودگی هوا حل شدنی است ولی برنامه ها در این زمینه با جدیت اجرا نمی شود؛ در این موضوع همه مسوول هستیم بنابراین نباید با گردن انداختن مسوولیتمان بر دیگران، رفع مسوولیت کنیم.

حمزه شکیب افزود: وجود کارگاه های ساختمانی در شهر و اطراف تهران یکی دیگر از مراکز آلاینده کننده شهر است که می توان نسبت به متوقف کردن فعالیت آنها قبل از آغاز آلودگی هوا تا پایان روزهای آلوده اقدام کرد.

این عضو شورای شهر با اشاره به کمبودها در بخش حمل و نقل عمومی شهر یادآورشد: براساس طرح جامع حمل و نقل قرار بود 11 هزار اتوبوس در تهران وجود داشته باشد که تنها شش هزار دستگاه آن محقق شده است که البته بسیاری از آنها فرسوده اند.

وی افزود: در بحث مینی بوسرانی هم معضلات جدی وجود دارد؛ معاینه فنی تاکسی ها و خودروهای شخصی هم که روند خوبی را طی می کرد رها شده اند.

شاه کلید کاهش آلودگی هوا

اما سید وحید حسینی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف درباره راه حل های کاهش آلودگی هوای تهران گفته است: شاه کلید حل معضل آلودگی هوا توسعه حمل و نقل عمومی است که باشتاب در تهران پیگیری می شود اما با حمایت های همه جانبه باید بر سرعت تحقق این مهم افزوده شود چرا که جوابگوی نیازهای ما نیست.

تعطیلی آخرین راهکار

محمد علی شاعری قائم مقام سازمان محیط زیست کشور نیز با بیان اینکه حدود 180 کارخانه آلاینده در سطح تهران اخیرا تعطیل شده است اظهارکرد: طرح زوج و فرد خودروها با همکاری نیروی انتظامی درحال اجراست و تعطیلی آخرین راه حل ما در شرایطی است که جان افراد در خطر قرار دارد .

محمد جواد محمدی‌ زاده معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز چندی پیش در گفت وگو با رسانه ها گفته بود: موضوع تعطیلی راه حل نیست بلکه مدیریت کردن مهم است که نیاز به همکاری همه نهادهای مرتبط دارد .

وی ادامه داد: تعطیلی به خاطر آلودگی هوا به این دلیل است که نمی‌گذاریم شرایط به مرز اضطرار برسد؛ سلامت شهروندان از هرچیزی مهمتر است.

وی گفت: طرح جامع کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ در حال انجام است و ما از روند کار در مجموع راضی هستیم ،علاقه داشتیم که خودروهای اسقاطی زودتر و بیشتر از چرخه حمل و نقل عمومی خارج می‌شد اما ظرفیت‌های کشور این اجازه را نداد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان مرجع اعلام روزهای آلوده در کشور است.

این سخنان محمدی زاده درحالی است که مراجع دیگری مانند شهرداری تهران نیز در پایتخت میزان آلودگی هوا را اعلام می کنند که گاه با آمارهای محیط زیست تناقض دارد و خود پرسش بزرگتری را پیش رو ایجاد می کند که باوجود این ناهماهنگی چطور می توان انتظار راهکارهای عملیاتی برای حل ریشه ای آلودگی هوا داشت؟

کیفیت

اما یکی از مسائل مورد بحث دیگر کیفیت سوخت خودروهاست که علی محمد شاعری قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست چندروز پیش در یک مصاحبه درباره کیفیت سوخت خودروها گفت: برای ارتقای کیفیت خودروها از یورو 2 به یورو 4 قول و قراری با خودروسازان داشتیم که بسیاری از آنها به تعهدات خود پایبند بوده اند اما دو خودروساز اصلی کشور به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده اند، سازمان محیط زیست در این زمینه کوتاهی نکرده است.

وی درباره موضوع سوخت اظهارداشت: وزارت نفت برای بهینه سازی پالایشگاه های خود به سه سال زمان نیاز داشت اما توانست تا دهه فجر امسال دو پالایشگاه خود را بهینه سازی کند و استانداردهای یورو4 و یورو5 را اعمال کند.

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: دولت در زمینه استانداردسازی سوخت تلاش های ارزنده ای انجام داده که نباید نادیده گرفته شود؛ گرچه مشکلاتی وجود دارد که باید با همکاری مردم و سایر دستگاه ها برای رفع آنها تلاش شود.

وی ادامه داد: همچنین در یکسال گذشته یکهزار واحد آلاینده از سه هزار صنعت آلاینده اطراف کلان شهرها کم شده است.

شاعری درباره نقش مسوولان دولتی در این زمینه بیان کرد: محیط زیست همه تلاش خود را انجام داده اما مقابله با آلودگی هوا نیازمند تلاش همه مسئولان اعم از مجلس، قوه قضائیه و ... است.

وی اعلام کرد از نظر مصرف سوخت CNGرنبه دوم در جهان را پس از چین داریم که این اتفاق درپنج سال اخیر رخ داده است.

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین درباره عملکرد این سازمان در زمینه گسترش حمل و نقل عمومی در کلانشهرها نیز گفت: اعلام کرد: 10 درصد برنامه مورد نظر برای توسعه حمل و نقل عمومی کلان شهرها عقب هستیم، حمل و نقل عمومی در تهران در سال های گذشته پنج برابر شده است.واژه های سرچ شده : معلومات عمومی . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی ساختمان . اسامی دختر در شاهنامه فردوسی . اسم دختر در شاهنامه . لیست اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه . اسامی شاهنامه . اسامی دختر شاهنامه . اسم دختر از شاهنامه . سامیار در شاهنامه . مجتبی شرکاء ویکی پدیا  . اسامی شاهنامه ای دختر . اسامی شاهنامه ای . اسامی زنان شاهنامه . اسامی زنان در شاهنامه . اسم های شاهنامه ای دختر . اسامی دختر شاهنامه ای  . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی شاهنامه دختر . اسم دختر شاهنامه ای . حکیم ارد بزرگ-ویکی پدیا  . اسم شاهنامه ای دختر  . اسم دخترانه شاهنامه ای . نام زنان در شاهنامه . اسم شاهنامه ای . اسامی اسم دختر زرتشتی . نام های دخترانه شاهنامه . اسامی دختران در شاهنامه . اسم ساختمان . جملات زیبا و حکیمانه درباره نوروز . اسمهای شاهنامه ایی . شاهنامه فردوسی ویکی پدیا . اسامی دخترانه شاهنامه . اسم های دخترانه شاهنامه . اسامی برای ساختمان . اسامی اسم دختر شاهنامه . معلومات درباره آزادی . معلومات علمی . معلومات اجتماعی  . راستینه . اسمهای دختر موجود در شاهنامه . اسم زنان شاهنامه . اسم برای ساختمان . معنی اسم ارتونیس . ١٠ نکته از ارد بزرگ برای انتخاب اسم . اسامی شخصیت های مرد شاهنامه . اسامی دختران در شاهنامه . نامهای دخترانه شاهنامه ای . اسم های مستعارادم های معروف . اسامی نامهای دخترانه شاهنامه . اسم دختر درشاهنامه . اسامی ایرانی ویکیپدیا . جملات بزرگان ویکی پدیا . اسامی دخترانه در شاهنامه . معلومات عمومی . اثار باستانی شوش . سایت بهترین کرم . اسامی زن در شاهنامه

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :