زورگیران از کجا تغذیه می‌شوند؟ - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 04:22 ب.ظ

زورگیران از کجا تغذیه می‌شوند؟

یادداشت
زورگیران از کجا تغذیه می‌شوند؟
جعفر گلابی

زورگیران با این که خود قربانی نابسامانی‌های اجتماعی و اقتصادی جامعه هستند و فاصله‌های شدیدطبقاتی مرتباً به تولید و تکثیر پدیده‌های منفی رفتاری می‌انجامد ولی جامعه با همه کم‌کاری‌ها و تقصیرها و غفلت‌ها چاره‌ای جز دفاع از خود و برخورد شدید با خشونت‌ها و بزهکاری‌های اجتماعی ندارد.

اگر چه پیدا است که هنگام وجود زمینه‌های فراوان جرم و جنایت برخورد با عوامل آن یک مسکن است و نمودهای آن به سرعت از جای دیگری سر بر می‌آورند ولی عدم برخورد با جرائم مختلف اجتماعی، ازدیاد آنها را سرعت می‌بخشد و متجاوزان به حریم افراد و مردم را جسور می‌کند.

اما زورگیری در میان دیگر نمونه‌های جرائم اجتماعی از عوارض منفی بیشتری برخوردار است و احساس عدم امنیت را در ابعاد بیشتری گسترش می‌دهد، لذا باید دید که افزایش آمار زورگیری دارای چه زمینه‌هایی است و چگونه است که عده‌ای چنین جسارتی به خود می‌دهند که در روز روشن و جلو چشم مردم راه بر کسی ببندند و خنجر بر کشند و با تهدید و ارعاب مال و پول وی را به سرقت برند؟

در واقع زورگیران نسبت به دیگر مجرمان از دزدان و سارقان و گناهکاران در کار خویش خشونت و ارعاب بیشتری به کار می‌برند و نظم نسبی اجتماع را بیشتر به خطر می‌اندازند، قاعدتاً آنها در محیط خود خشونت، تبعیض و ستم بیشتری را مشاهده کرده‌اند و نیازی نمی‌بینند که جرایم خود را مخفیانه انجام دهند! قلدری، خشونت و جسارت در زورگیری نمود بیشتری دارد و قربانی را تا سر حد مرگ می‌ترساند.

احتمالاً در ذهنیت زورگیران این معنا وجود دارد که اجتماع پیرامونی آنها از نظم و انتظام لازم برخوردار نیست و می‌توان بدون گرفتار شدن و پرداخت هزینه زیادی با سرعت به مالی و هدفی دست یافت.

مهمتر از آن احتمالاً زورگیران که اغلب جوان هم هستند قربانیان خود را مستحق چنین ستمی می‌دانند و هرکس را که سوژه می‌کنند دارای مال و منال زیادی می‌دانند که از راه مفت و شکم‌ سیری به آن دست یافته‌است! با این مقدمه روشن است که مناسبات تبعیض آلود اجتماع که به زورگیر وخانواده او فشار مضاعفی وارد می‌آورد تا چه حد در بوجودآمدن ناهنجاری‌های اجتماعی و یکی از زشتترین آنها یعنی «زورگیری» دخیل است.

وقتی بزه‌های اجتماعی مشحون از خشونت و ارعاب باشد افزون بر تعذیه از سوی اختلافات طبقاتی از جای دیگری هم سرچشمه می‌گیرند، گویا در جامعه‌ای که مرتباً در شیپورخشونت دمیده می‌شود خشونت در جایی که تصور نمی‌شود بروز و ظهور پیدا می‌کند. لازم نیست که درس و کلاسی باشد و عده‌ای آموزش خشونت بدهند و شاگردانی برای خنجرکشی آماده شوند!

وقتی نفرت و کینه و دشنام و تهمت وبی‌اخلاقی و حذف و طرد مثل نقل و نبات در محافل گوناگون پر می‌شود باید انتظار داشته باشیم که در آنسوی شهر غیرمستقیم و ناخواسته و نادانسته عده‌ای درس بگیرند! و بهترین و راحتترین راه رسیدن به آرزوهای خود را «خشونت» و اعمال آن بدانند.

برای داشتن جامعه‌ای امن و سالم که درآن جرایم اجتماعی به حداقل خود برسد نفی خشونت جز به ضرورت و تمسک به سلام و صلاح یک اصل اساسی است. درجامعه سالم و بی‌بحران، تظاهر و تجاسر به خشونت یک استثناء است و تنها مسئولیت ناپذیران هستند که عرف نیک و انسانی رایج مردم را زیر پا می‌گذارند اتفاقاً در چنین جامعه‌ای برخوردهای قضایی و انتظامی نتیجه می‌دهد و امنیت واقعی و همه جانبه را ایجاد می‌کند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :