هراس از زورگیری! - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 04:16 ب.ظ

هراس از زورگیری!هراس از زورگیری!


صاف و صریح و ساده باید گفت که زورگیری پدیده ای وحشت ساز ،زشت و خشونت بار است وبرای جامعه چون سمی مهلک عمل می کند واگر تکثیر و تشدید شود عواقب خسارت بار و دراز مدت از خود بجای خواهد گذاشت . زورگیران با هر مقدمه و توجیهی محکومند و هیچ بهانه ای از آنها پذیرفته نیست کما اینکه هیچ بهانه ای برای ستم خصوصا بر بی گناهان و بی خبران وجود ندارد ، فردی با ده ها کار و گرفتاری روزمره به بانکی مراجعه یا از خیابانی عبور می کند که ناگهان و برق آسا با چند آدم قل چماق و خنجر به دست وعصبانی و سراپا آکنده از شر و خشونت روبرو می شود که مالش رابه یغما می برند و نیش نیشترشان را بر جان و روانش فرو می کنند ! او مشحون از ترس و نا امنی می شود و خانواده اش هم در شیب این ترس سرازیر می شوند و هرکس که خبر را می شنود چارچوب بدنش به لرزه می افتد وخود را به جای قربانی می بیند و باز گو می کند و...بدتر از آن خانمی است که کنار خیابان منتظر تاکسی است و ناگهان موتور سواری از راه می رسد یا کیفش را می رباید یا خنجر زیر گلویش می گذارد که هستیش را سرقت کند ..او تا مدت ها در چنگال دلهره و ترس غوطه ور می شود و چه بسا هرگز نتواند از این کابوس رهایی یابد.

زورگیران از کجا می آیند ؟چه هنگام سر بر می آورند ؟ آنها کیستند ؟ چه می خواهند وباید با آنها چه کرد؟

مسلما کمتر فرد عادی با شرایط معمول زندگی می توان یافت که تا این حد شرور شود و خشونت پیشه کند و چون زنگی مست تیغ به کف گیرد و خلایق را ترور کند ، پیدا است که چنین فردی از روان سالم و زندگی طبیعی بر خوردار نبود ه است ، چنین افرادی اغلب محصول فقر و طلاق و اعتیاد و شلوغی و دعوای خانه اند وچون زیاد شوند روشن می سازند که جامعه گرفتار مشکلات مهم و و گاهی اساسی شده است .پس از انتشار فیلم زورگیری اخیر در دنیای مجازی دوباره بحث ناهنجاری ها و خشونت های اجتماعی در جامعه بر سر زبان ها افتاد وباز تاب های فراوانی به خود گرفت، علاوه برمقامات قضایی فرمانده هان انتظامی هم واکنش نشان دادند و از برخورد شدید با پدیده زورگیری و عاملانش خبر دادند ،متعاقب آن متهمین زورگیری برملا شده بازداشت شدند و دادگاهشان هم برگزار و حکم هم انشاء شد . در بیان چرایی و چیستی این پدیده و در پاسخ به این سوال که زورگیران از کجا آمده دارای چه سوابقی هستند؟ نگاهی به سوال و جواب قاضی پرونده و یکی از متهمان مربوطه مفید است آنجا که قاضی از متهم خواست که ازخود دفاع کند ،وی گفت: جرمم را قبول دارم، اما مادرم مریض بود و برای عمل احتیاج به 4 میلیون پول داشت پدرم چند سال پیش فوت کرد و مادرم در خانه های مردم کار می کرد، اما به دلیل مریضی دیگر نتوانست کار کند و ما تحت پوشش نهادهای حمایتی هستیم ضمن اینکه با کمک این نهادها توانستیم خانه ای باوام را خریداری کرده و با خواهر، مادر و مادربزرگم زندگی می کنیم.

متهم ادامه داد: خرجمان در نمی آمد و مادرم نیز احتیاج به عمل داشت گفتم به هر طریقی این پول را جور می‌کنم و به خاطر فقر مجبور شدم دست به این کار بزنم.

قاضی: چگونه اقدام به زورگیری کردی؟

متهم: چند روز قبل از حادثه به علت اعصاب خوردی در قهوه خانه نشسته بودم که یکی از همدستانم آمد به او گفتم که مادرم مریض است و حوصله هیچ کاری را ندارم، پول لازم هستم او با حرف هایش من را وسوسه کرد و پس از تماس با همدست دیگرمان تصمیم گرفتیم اقدام به زورگیری کنیم. پس از هماهنگی در حالی که یک چاقو داشتیم چاقوی دیگری نیز برای من از شوش خریدند و به دنبال طعمه ها رفتیم .

متهم در باره سوابق خود گفت: تاکنون به علت مزاحمت و درگیری سابقه زندان دارم و چند بار نیز مظنون به سرقت و زورگیری بودم. در مورد انگیزه ام باید بگویم که فقر و بیماری مادرم باعث شد که دست به این سرقت ها بزنم، اما اشتباه کردم؛ چراکه پول حرام پاگیر می شود. آمدم کمک حال مادرم باشم، اما نشد .

می خواستی با پول حرام به مادرت کمک کنی؟

مجبور بودم با توجه به پیری و مریضی مادرم باید از یک جایی پول جور می کردم، اما قبول دارم که اشتباه می کردم پدرم 10 سال پیش به علت ناراحتی قلبی فوت کرده است.

اگر با خودت چنین رفتاری می شد، انتظار چه برخوردی داشتی؟

نمی دانم.

انتظار چه مجازاتی را داری؟

نمی دانم، فقط عفو و تخفیف می خواهم که اشتباهات را جبران کنم.

...این مکالمه کوتاه و غم انگیز نشان

می دهد که ما درجامعه دارای پیش زمینه های منفی متعددی هستیم ، ..اینکه مشکلات اقتصادی تا چه حد در عمق جامعه رسوخ کرده واثرات زیانبار خود را نشان می دهند ،اینکه چگونه برخی به خود اجازه می دهند مشکلات خود را از بدترین راه های ممکن حل کنند ، اینکه

زندان ها تا چه حد بی اثر و گاهی بد آموز شد ه اند ، اینکه رحم و مروت که روزگاری سنت رایج ما و حتی طرارانمان بود تا چه حد افول کرده است ، اینکه بسیاری واقعا فکر می کنند که خشونت جواب می دهد و نتیجه بخش است و...

اما تعریف زورگیری چیست ؟ ورا ه های مواجهه با آن کدام است ؟پیمان رضوی زاده ، جامعه شناس در وبلاگ گفتگو می نویسد :زورگیری در واقع نوعی تهاجم عملی و آشکار به نظم اجتماعی است. تفاوت زورگیری با سرقت این است که سرقت در خفاء صورت می گیرد ولی زورگیری در میدان عمل و آشکار و با خشونت همراه است. در هر جامعه ای مجرم وجود دارد و نمی توان وضعیتی را تصور نمود که در آن هیچ گونه مجرمی وجود نداشته باشد ؛ اما باید تلاش کرد روز به روز ناهنجاری و کج رفتاری درجامعه کاهش یابد. باید جلو توسعه زور گیری را گرفت و این امر با دو متغیر متحقق می شود : 1- تقویت نظام ارزشی و هنجاری ایرانی بوسیله خانواده ها و رسانه ها و حکومت. 2- مجازات های سنگین قضایی برای مبارزه عینی با زورگیری. عامل اول راه حلی درازمدت و کارکردی است و عامل دوم مکمل عینی عامل اول است. اگر زورگیری گسترش یابد به تدریج ساختارشکنی هایی جدیدتر نیز پیدا می شود که دیگر جرم ها نیز گسترش می یابند. اگر چه فقر اقتصادی نیز می تواند متغیری برای زورگیری باشد اما عموما زورگیری بدلیل راحتی و کم هزینه بودن انجام می شود؛ یعنی

مجرم مجازاتی سنگین برای خود پیش بینی نمی کند. حل شدن یک بحران یا یک مسأله اجتماعی به معنی از بین رفتن مطلق آن نیست بلکه به معنی کاهش آن در حد طبیعی متناسب با ویژگی های جمعیتی جامعه مدنظر است. باید جرم را بصورت عملی با هزینه های سنگین اجتماعی و قضایی تعریف نمود تا فرد مجرم بین سود و زیان یکی را انتخاب کند . اگر مجرم احساس کند که پاداش جرم برایش بیشتر از هزینه جرم خواهد بود به انجام آن اقدام می کند. در حالت برعکس این موضوع مجرم از انجام آن صرفنظر خواهد کرد. تقویت نظام ارزشی و هنجاری و فرهنگی ایرانی اسلامی با برنامه ریزی عملی و همت همگان بهترین راه حل درازمدت برای کاهش ناهنجاری های اجتماعی است.اما وضعیت آماری جرایم و ناهنجاری های اجتماعی چگونه است ؟ در این زمینه «سردار احمدی‌مقدم» در اواسط آذرماه در حاشیه همایش تخصصی روسای پلیس امنیت اخلاقی بر افزایش ثبت وقوع جرایم خرد مانند سرقت‌های خرد در جامعه تاکید کرد. به گفته این مقام انتظامی عامل این وضعیت نیز نوسانات اقتصادی و افزایش قیمت‌ها بوده است.

علاوه بر سردار احمدی‌مقدم، محمداسماعیل سعیدی عضو هیات‌رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در گفت‌وگویی با خانه ملت، رشد دو برابری جرایم خرد در آبان‌ماه گذشته نسبت به ماه مهر را اعلام کرد. این نماینده مجلس عواملی مانند کاهش سطح اشتغال و تعدیل نیرو‌ها در واحد‌های صنفی و تولیدی به‌دلیل مشکلات اقتصادی، معضلات شهری و نوسانات بازار طلا و ارز را در این زمینه تاثیرگذار دانست.

در همین حال مرتضی تمدن استاندار تهران نیز در گفت‌وگویی با «ایسنا» با بیان اینکه آمار زورگیری در تهران کاهش یافته، افزایش سرقت‌های خرد در پایتخت را تایید کرد. او البته افزود: «تمهیداتی در شورای تامین استان اتخاذ شده تا شمار سرقت‌های خرد را نیز کاهش

دهیم .»

اکنون در یک مقیاس کلی تر این سؤال این پیش می آید که آسیب ها و انحرافات اجتماعی چگونه پدید می آیند و عوامل پیدایش آسیب ها و انحرافات اجتماعی کدامند؟احمد فولادی درمجله الکترونیک ویستا در این زمینه می نویسد: بررسی و ریشه یابی انحرافات اجتماعی از اهمیّت زیادی برخوردار است. انحرافات و مسائل اجتماعی امنیت اجتماعی را سلب و مانعی برای رشد و توسعه جامعه محسوب می شود. به طور کلی، هر رفتاری که از آدمی سر می زند، متأثر از مجموعه ای از عوامل است که به طور معمول در طول زندگی سر راه وی قرار دارد و وی را به انجام عملی خاص وادار می کند .

عوامل به وجودآورنده انحراف و کجروی در جوامع مختلف یکسان نیست و مناطق از نظر نوع جرم، شدت و ضعف، تعداد، و نیز از نظر عوامل متفاوتند. این تفاوت ها را می توان در شهرها، روستاها و حتی در مناطق مختلف و محله های یک شهر مشاهده کرد. در هر جامعه و محیطی سلسله عواملی همچون شرایط جغرافیایی، اقلیمی، وضعیت اجتماعی، اقتصادی، موقعیت خانوادگی، تربیتی، شغلی و طرز فکر و نگرش خاصی حاکم است که هر یک از این ها در حسن رفتار و یا بدرفتاری افراد مؤثر است.

شهرنشینی لجام گسیخته، گسترش حاشیه‌نشینی و فقر، اتلاف منابع و انرژی را به دنبال دارد. حاشیه نشینی در شهرها، با جرم رابطه مستقیم دارد. تنوع و تجمل، اختلاف فاحش طبقات اجتماعی ساکن شهرهای بزرگ، تورّم و گرانی هزینه های زندگی، موجب می شود تا افراد غیر کارآمد که درآمدشان زندگی ایشان را کفاف نمی دهد، برای تأمین نیازهای خود، دست به هر کاری هر چند غیر قانونی بزنند. از دیگر عوامل محیطی جرم، می توان فقر، بیکاری، تورّم و شرایط بد اقتصادی نام برد که بر همه آحاد جامعه، اقشار، گروه ها و نهادها تأثیر گذاشته و آنان را تحت تأثیر قرار می دهد.

خانواده، طلاق، فقر، فرهنگ، اقتصاد، بی کاری، شغل، رسانه ها، مهاجرت، جمعیت و....

از آنجا که ممکن است در پیدایش هر رفتاری، عوامل فوق و یا حتی عوامل دیگری نیز مؤثر باشد، از این رو، نمی توان به یک باره فرد بزهکار را به عنوان علت العلل در جامعه مقصر شناخت و سایر عوامل را نادیده گرفت .

اگر فرد، هر چند برای سرگرمی و تنوع و تفرّج دست به بزهکاری بزند، این کار وی کم کم زمینه ای خواهد بود تا به سمت و سوی بزهکاری سوق یابد. دلیل عمده این کار، چگونگی شروع به انجام عمل بزهکارانه و کشیده شدن فرد به این راه است. افراد بزهکار افرادی هستند که همه زمینه ها و شرایط لازم برای انحراف در آنان وجود دارد. مهم ترین عامل در انحراف افراد و ارتکاب عمل نابهنجار، فردی است که موجب سوق یافتن وی به سمت بزهکاری می شود; چرا که فردی که می خواهد اولین بار دست به بزهکاری بزند، نیازمند فردی است که او را راهنمایی کرده و به این سمت هدایت کند.

دومین عامل، امکانات و شرایطی است که فرد در اختیار دارد و زمینه ارتکاب وی را برای اعمال خلاف اجتماع فراهم می آورد .

فقر در خانواده، عدم تأمین نیازهای اساسی خانواده، دوستان ناباب، محیط آلوده و...نیز از عوامل روی آوری فرد به بزهکاری است. اما در مواجهه فردی با زورگیری و زورگیران چگونه باید رفتار کرد و بهترین تصمیم ها چیست ؟گروه اجتماعی سایت «رهوا»،در پاسخ به این پرسش می نویسد:

گرچه از میان میلیون‌ها نفری که صبح از خانه بیرون می‌زنند و شب بر می‌گردند شاید فقط چند نفرشان قربانی این شرورها شوند اما وقتی می‌شنوید که حتی اگر قوی‌ترین مرد کشور‌تان هم باشید، فاصله شما با قربانی شدن تنها یک چشم بر هم زدن است پس به جای ترس و زندانی کردن خود بهتر است راه و رسم مقابله با این شرورها را یاد بگیرید و چند قدم به امنیت اجتماعی نزدیک‌تر شوید.

واقع‌گرا باشید

اگر شما جسمی ضعیف‌تر داشته باشید خیلی زود در این مبارزه می‌بازید و اگر هم قدرتی بیشتر داشته باشید ممکن است در یک جنگ نابرابر بازنده شوید. شاید فکر کنید اگر نقش یک شیر را بازی نکنید، ممکن است احمق به‌نظر برسید اما در این مواقع ماجرا کاملا برعکس است.

سعی کنید فقط از این بازی زنده بیرون بیایید و با حرف‌هایی که نشان‌دهنده بی‌گناهی‌‌تان هستند، کمی اوضاع را آرام‌تر کنید.

حرف‌هایی از قبیل از من چه می‌خواهید، قصد من، دعوا با شما نیست و... شاید بتواند موقعیت شما را بهتر کند. اگر پشت ماشین هستید، مقابله به مثل را فراموش کنید و اگر احساس می‌کنید در خیابان مورد حمله قرار می‌گیرید تا آن‌جا که امکان دارد سریع دست به کار شوید. از نخستین راننده موتوری کمک بگیرید یا با تمام وجود‌تان بدوید و به مکانی بروید که در آن امنیت بیشتری دارید. دفاع از خود و پیروزی موضوع با اهمیتی است.

اگر برای دفاع از خود وارد یک درگیری فیزیکی شده‌اید، پیش از زدن هر ضربه به نتیجه‌اش فکر کنید. یک شکستگی ساده بینی که تنها با یک ضربه ساده اتفاق می‌افتد می‌تواند به بازداشت شما یا یک دیه میلیونی ختم شود پس برای بردن در یک لحظه، خود‌تان را مدت‌ها بازنده نکنید. برای زنده ماندن، سالم بجنگید، نه به خاطر اثبات قدرت‌تان.

زورگیر چه می‌خواهد؟

دلیل حضور این زورگیر چیست؟ آیا فقط برای اثبات قدرتش وارد میدان شده یا به‌دنبال پول و وسایل‌تان است؟

اگر به‌خود و موقعیت‌تان اطمینان دارید آسان بازی را نبازید اما اگر احساس می‌کنید قدرتش را ندارید یا این‌که فرد با سلاح سردی به شما حمله کرده، سعی کنید تا جایی که امکان دارد خواسته‌اش را فراهم کنید. مراقب جان‌تان و عواقب این اتفاق باشید. این مهم‌ترین وظیفه شما در مقابل یک زورگیر خواهد بود.

سر‌تان را پایین نیندازید یا مثل آدم‌های آشفته مدام از ترس این طرف و آن طرف را نگاه نکنید. به چشم هایش نگاه کنید. شاید از این طریق بتوانید میزان خطرناک بودن یا آرام شدن موقعیت را پیش‌بینی کنید یا این‌که سختی ارتباطی که میان‌تان است را بشکنید. حالا که یاد گرفته‌اید شجاعت بی‌خود و بی‌جهت را کنار بگذارید بهتر است کمی هم فرد مقابل‌تان را به موضع ضعف بکشانید. گردن کشی نکنید اما سعی کنید قاطع، رسا و با اطمینان صحبت کنید. اگر زبان بدن را جدی بگیرید کمتر به چنین موقعیت‌هایی وارد خواهید شد. شاید باور نکنید اما در خیلی مواقع حرکات ناخودآگاه خود شماست که شرورها را به سمت‌‌تان هدایت می‌کند. وقت راه رفتن چشم‌تان را به پنجه پای‌‌تان ندوزید، دست‌های‌‌تان را زیاد از حد وقت راه رفتن تکان ندهید یا زیر چشمی و با غرور به شرخر‌ها خیره نشوید.

حتی اگر پیروز شوید یا این‌که دعوا را خاتمه دهید، باز هم در امان نیستید. زورگیر‌ها در اکثر موارد با جمع کردن نیروهای کمکی شما را تعقیب می‌کنند و هرگز به این راحتی شما را تنها نمی‌گذارند. سعی کنید بعد از ختم کردن غائله از یک خیابان شلوغ بروید یا فورا سوار نخستین تاکسی یا اتوبوس شوید. هرچه وسیله نقلیه‌ای که به آن وارد می‌شوید شلوغ‌تر باشد امنیت شما بیشتر خواهد بود.نگاه با نفرت را کنار بگذارید. شما برای نجات پیدا کردن به اثبات خود‌تان احتیاج دارید نه تحقیر او یا به رخ کشیدن ضعف‌هایش. با تحقیر کردنش یک خشم ناگهانی را به جان خود نخرید بلکه به حرف‌هایش منطقی، آرام و محکم و بدون هیچ توهینی پاسخ دهید.

حتی اگر در زمان حمله نتوانستید از پلیس کمک بگیرید یا به راحتی آن را پشت سر گذاشتید باز هم لازم است که نیروی انتظامی را از این اتفاق باخبر کنید. شاید شما تنها قربانی این افراد نباشید و با ادامه حضورشان امکان داشته باشد که افراد دیگری را بیشتر از شما به خطر بیندازند پس هیچ اتفاقی را بی‌اهمیت تلقی نکنید .مراقب رفت‌وآمدهای‌تان باشید. اگر پیاده مسیری را می‌روید، کیف‌تان را به سمتی بیندازید که امکان عبور اتومبیل، موتور سوار یا حرکت سریع عابر پیاده وجود نداشته باشد. گوشه پیاده‌رو می‌تواند بهترین مسیر برای شما باشد پس اگر قصد دارید با تلفن همراه صحبت کنید، آن ‌را هم به همان سمت بگیرید و درصورتی که وسایلی مثل لپ‌تاپ یا دوربین عکاسی را حمل می‌کنید حتما از کیف‌های کوله پشتی استفاده کنید.

مقاومت نکنید

درصورتی که مورد حمله سارقان موتور سوار یا مسلح به سلاح گرم یا سرد قرار گرفته‌اید، مقاومت زیادی نشان ندهید. فراموش نکنید که آن‌ها از کشیده شدن شما روی زمین نمی‌ترسند و برای‌شان هم مهم نیست که دست و پای شما بشکند و صورت‌تان روی آسفالت خیابان خراش بردارد؛ تنها چیزی که مهم است کیف یا کیسه دست شماست پس آن را درصورت خطرناک بودن شرایط رها کنید .به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم در حال حاضر جامعه ما با پدیده زورگیری و دیگر ناهنجاری ها و جرایم اجتماعی روبرو است و لازم است تا دلسوزان و کارشناسان اجتماعی علل و عوامل آن را شناسایی کرده با ارایه راه کارهای مناسب به مسولین و مردم قدم در راه آسیب زدایی از اجتماعمان بردارند ، آسیب هایی که برای کاهش یا ریشه کنی آنها به شجاعت ،صراحت ،آگاهی و همتی بلندنیازمندیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :