از خدا خواهانم که ...دکتر محمد مصدق - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 04:07 ب.ظ

از خدا خواهانم که ...دکتر محمد مصدق


آخرین نامه‌های دکتر مصدق ـ5
از خدا خواهانم که ...


25ـ نامه به آقای [دکتر‌] جلالی نائینی

احمدآباد 3 اردیبهشت ماه 1341

قربانت شوم، مرقومه محترمه عزوصول ارزانی بخشید و موجب نهایت خوشوقتی گردید که سفری به هند فرموده و سلامت مراجعت نموده‌اید. برای ما عیدی نیست که تبریکات خود را عرض کنم. از خدا خواهانم که سالهای سال درکمال صحت و خوشی بسر برید و روزی پیش آید که ببینیم ایران وطن عزیز ما به آزادی و استقلال رسیده و خود را در ردیف دول مستقل و آزاد قرار داده است. در خاتمه ارادت خود را تجدید و پیوسته مژده صحت و سلامت جنابعالی را انتظار دارم.

26ـ نسخه دوم جواب آقای سیدعلی فدکی

احمدآباد 9 اردیبهشت ماه 1341

جناب سیدعلی فدکی

نامه مورخ 6 اردیبهشت شما واصل گردید. چون جناب آقای نصرت‌الله امینی به شما اجازه نداده‌اند در کار موقوفه دخالت کنید، دخالت شما آن هم به صورتی که تاکنون نموده‌اید در صلاح موقوفه نیست. پرونده‌ها را به جای خود بگذارید تا ان‌شاءالله جناب ایشان از زندان خارج شوند و بتوانند وظایف خود را نسبت به موقوفه انجام دهند.

27ـ نامه به آقای[دکتر‌] جلالی نائینی

احمدآباد 14 اردیبهشت ماه 1341

قربانت گردم، همان ایام که مرقومه محترمه رسید تشکرات خود را از الطاف مبذوله و یک عکس هم به رسم یادگار برای جنابعالی و جناب آقای سید علی ظهیر ارسال و تقدیم نموده‌ام و چنین تصور می‌کردم که رسیده باشد و بنده در خدمت جنابعالی خجل و شرمنده نباشم. ولی بعد معلوم شد که عکس و نامه‌ به آقای دکتر غلامحسین مصدق نرسیده و چون مدتی است گذشته، معلوم نشد توسط کی از احمدآباد به شهر ارسال شد و چه اتفاقی افتاده است که نرسیده است.

اکنون با تشکر از الطاف مبذوله عکس ناقابل خود را تقدیم می‌کنم و چنانچه در تحریر نام جناب آقای سفیر اسبق هند اشتباهی شده باشد، عکس‌ را اعاده فرمائید که رفع اشتباه بشود، و هشت تخته حوله مرحمتی هم رسید و موجب امتنان و تشکر گردید. در خاتمه ارادت خود را تجدید می‌کنم و سلامت جنابعالی را خواهانم.

28 ـ نسخه دوم نامه به آقای نصرت‌الله امینی

احمدآباد 14 اردیبهشت ماه 1341

خدمت جناب آقای نصرت‌الله امینی وکیل محترم دادگستری

قرابنت گردم؛ مرقومه محترمه عزوصول ارزانی بخشید، و راجع به شکایت آقای شاه‌محمدی دلایل بسیار در اوراقی که مشارالیه به دادگاه داده است که یکی از آنها هم اگر بود برای محکومیت او کفایت می‌کرد، اکنون بسته به این است که اوراق را به دقت ملاحظه فرمایند و جواب را طوری تهیه فرمائید که دادگاه احقاق حق کند و نگذارد موقوفه از طرف یک شخص بی‌حسابی متضرر گردد. و نسبت به دکان رمضان مقدم اگر مستاجر باشد در تنظیم اجاره نامه‌ی طبق پیشنهادی که کرده‌اند مانعی نیست ولی اگر مستاجر او نیست، خواهد گفت که وجهی به عنوان سرقفلی داده و خود را قائم مقام مستاجر سابق قرار داده است که بنده با این طرح نمی‌توانم موافقت کنم.

راجع به سایر امور هم به انتظار نتیجه می‌مانم و امیدوارم به همت جنابعالی از موقوفه رفع ضرر شود موفقیت جنابعالی را خواهانم.

29 ـ جواب به نامه‌ی مهندس فریدون آقاسی

احمدآباد 20 اردیبهشت ماه 1341

آقای محترم

نامه شریف رسید و موجب امتنان گردید. چنانچه عکس‌های مختلفی هم در خانه داشتم روز 28 مرداد 1332 از بین رفت و بعد هم که در زندان بوده و اکنون هستم. بعضی از فرزندانم گاه عکسی گرفته‌اند و یک قطعه که بسیار ناقابل است برای شما می‌فرستم.

30 ـ نامه به آقای نصرت‌الله امینی

احمدآباد 30 اردیبهشت‌ماه 1341

خدمت جناب آقای نصرت‌الله امینی

بیمارستان نجمیه مالک دو دهکده است، یکی موسوم به رستم‌آباد و دیگری به عباس آباد که جنابعالی خود از آن اطلاع دارید و لازم به توضیحات بیشتری در این‌باره نیست ـ برای امتداد پیشکار قنات رستم‌آباد محتاج به خرید چاه شدم، چند حلقه که در زمین جناب آقای محمدولی و جناب آقای مهندس فاروق فرمانفرمائیان واقع می‌شد حضرات بدون قبول وجه باقی خاک‌ریز و حریم موقوفه واگذار فرمودند و بعد که نوبت به زمین جناب آقای دکتر کاوه فرمانفرمائیان رسید، چه عرض کنم که چه مشکلاتی ایجاد و چه مبلغ برای چاه‌های بدون خاک‌ریز و حریم تقاضا نمودند که چون موقع شرب محصول و زراعت از بین می‌رفت، موقوفه و زارعین همگی دچار خسارت می‌شدند، هرچه خواستند در سند نوشتند و هرچه برای قیمت خواستند گرفتند.

این بود شرح حال قنات رستم‌آباد، اما راجع به قنات عباس‌آباد که سه‌دانگ آن موقوفه بیمارستان نجمیه و سه دانگ دیگر به جناب آقای ناصرالدین ناصری تعلق دارد. این قنات هم متأسفانه احتیاج به یک حلقه چاه در زمین دیگر ایشان از اراضی یافت‌آباد دارد که می‌خواهند با همان شرایط و همان قسمت معامله کنند که چون احتیاج فوری به انجام این معامله کمرشکن نیست باید به وسیله عرض حال و با نظر کارشناس هرچه زودتر این کار خاتمه یابد. این است که تمنا می‌کنم عرض حال آن را تنظیم و به دادگاه تقدیم فرمایند.

نظر به اینکه جناب آقای ناصرالدین ناصری خارج از کشورند این جناب فقط از بابت سه دانگ موقوفه اقدام می‌کنم.

زمین قسمتی از اراضی یافت‌آباد جناب آقای دکتر کاوه خواسته حفر یک حلقه چاه در زمین مزبور برای قنات عباس‌آباد که سه‌دانگ آن موقوفه بیمارستان نجمیه است. تقدیم عرض حال و خاتمه کار را هرچه زودتر انتظار دارم و توفیق جنابعالی را در این کار خوهانم.

31 ـ نامه به نصرت‌الله امینی

احمدآباد 14 خردادماه 1341

خدمت جناب آقای نصرت‌الله امینی وکیل محترم دادگستری

قربانت گردم؛ مرقومه محترمه مورخ 10 جاری عزوصول ارزانی بخشید، از سه فقره کاری که در دادگاه تمام شده نهایت امتنان دارم و نظر به اینکه احکام قابل پژوهش است. نمی‌دانم قطعی شده یا موقع پژوهش هنوز نگذشته است. تمنا دارم آن را روشن بفرمائید و برای وصول مال‌الاجاره از 27 شهریور 1340 چگونه باید اقدام کرد، مستاجرین خواهند پرداخت یا وصول مال‌الاجاره باز تابع شرایطی است که باید قبلاً به موقع اجرا درآید؟

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :