گذر زندگی از گذرگاه دیجیتالیسم - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 03:58 ب.ظ

گذر زندگی از گذرگاه دیجیتالیسم

گذر زندگی از گذرگاه دیجیتالیسم
گذرگاه جهان
کریم فیضی

عدد و رقم‌هایی که به فرمان حافظه‌های دیجیتال شروع می‌شوند و حرکت می‌کنند و طبقه‌بندی‌های واقعی را انجام می‌دهند، تقریباً همه‌، هرکدام به نوعی، بخشی از زندگی ما را تحدید و تعیین می‌کنند و جالب اینکه خود ما ـ در مقام انسان زنده و صاحب این زندگی و مسائل آن ـ آن کدها را معتبر می‌دانیم و به رسمیت می‌شناسیم و براساس آنها نظام ارتباطی و شناختی خودمان را تنظیم می‌کنیم.

حضور جدی ابزارهای دیجیتال و سنجشگرهای حساس و مافوق حساس دیجیتال در عرصه‌های کلان و تعیین‌کنندة زندگی از نوع: بهداشت، صنعت، تجارت، علم، هنر و آموزش، این نتیجه را در پی داشته است که دیجیتالیزم به پایه‌ای مهم و واقعی در زندگی و مسائل انسان امروز تبدیل شود. تکیة تمام و کمال مقوله‌هایی مانند: فیلم و سینما از یک سو و تمام ادوات صوتی و شنیداری به ابزارهای دیجیتال، تنها یکی از نقش‌آفرینی‌های تمام محسوس دیجیتال را در برمی‌گیرد. فراتر از فیلم‌هایی که می‌بینیم و فراتر از صداهایی که می‌شنویم و همه هم از حلقوم و حنجرة دیجیتالیزم بیرون می‌آید، به یک معنا امروزه حتی خواندن و نوشتن ما نیز در روی تخته بندهای دیجیتالیته انجام می‌شود. عددها و رقم‌های امروزی، با حک شدن خودشان در پیشانی امور و همه چیز، در حقیقت مأمورانی هستند که ما را دست بسته و دست باز به مسلخ دیجیتالیزم می‌برند و ما گریزی از آن نداریم، چرا که برای تنظیم امور و طبقه‌بندی مسائل و قراردادن مسائل در کنار هم و جدا کردن هر چیزی از چیزهای دیگر، شیوه‌ای منظم‌تر و دقیق‌تر از ابزارهای دیجیتال در دست نیست و بدین ترتیب، تمام فضاهای انسانی در دست دیجیتالیته است.

فضای مجازی با تمام شمول و گستردگی خودش، اساساً طفل خانه‌زاد دیجیتالیزم است و حضور و نقش‌آفرینی آن را در فضای مجازی بیش از هر جای دیگری می‌توان دید، چرا که هیچ یک از کارهای اصلی و فرعی مرتبط با کامپیوتر ـ اعم از نوشتن و خواندن و طراحی و تصویر و صدا و ارسال ... ـ بدون ابزارهای دیجیتال ناممکن است و این شیوه‌ها و شگردهای دیجیتال است که همه امور این عرصه را پیش می‌برد و به همین میزان که فضای مجازی در زندگی غیرمجازی و واقعی حضور و نقش دارد، به همین میزان ما شاهد تأثیرپذیری زندگی واقعی از دیجیتالیته هستیم.

کوتاه سخن اینکه: خروج تمام تصویرها و صداها و طرح‌ها و نوشته‌ها و خوانده‌ها و ساخته‌ها و خریده‌ها و فروخته‌ها از حلقوم یا گلوگاه دیجیتال و صدور تمام آنچه در زندگی امروز پایة‌ مناسبات و مبادلات فکری و فرهنگی و علمی‌‌ماست از دریچه‌ها و روزنه‌های دیجیتال، یک مفهوم روشن بسیار واضح دارد و آن در یک کلام عبارت است از: گذر زندگی از گذرگاه دیجیتالیسم: ذره ذره زندگی و قطره قطرة آن و بخش‌بخش آن، به نحو کلی و جزئی از روزنه‌های دیجیتال عبور می‌کند و به دست ما می‌رسد و ما سپس براساس آنچه در دست داریم، دست به انتخاب می‌زنیم و تصمیم می‌گیریم که خود این تصمیم‌ها هم برای اجرایی شدن و عبور از ما ورسیدن به غیر ما، باز به آغوش دیجیتال باز می‌گردد و سپس روانه مقصد می‌شود، چه به صورت یک ایمیل باشد، چه به صورت یک پیامک، چه به صورت پرداخت، چه به صورت دریافت، چه به صورت موافقت و چه به صورت مخالفت. در حقیقت، ما برزخی هستیم در میان دیجیتال فرستنده و دیجیتال گیرنده.

آری، انسان امروزی، مابین دو ابزار دیجیتال زندگی می‌کند: ابزاری که او را هدف قرار می‌دهد و چیزی را برایش عرضه می‌کند و ابزارهایی که انسان آن را هدف قرار می‌دهد و آنچه را که باید عرضه کند از طریق او عرضه می‌کند. در زندگی امروزی و قلمرو فعالیت و حضور و زندگی انسان امروزی، جایی قابل شناسایی نیست که بدون واسطه دیجیتال و ابزارهای آن کاری را بتوان در آن انجام داد. حال اگر این سخن را از زندگی فردی و شخصی خودمان به عرصه‌های وسیع‌تر بسط بدهیم و برسیم به ساحت‌های اجتماعی و از ساحت‌های اجتماعی به ساحت‌های وسیع‌تر و ملی‌تر و بین‌المللی‌تر عبور کنیم، یک حقیقت واضح در برابر ما نمایان خواهد شد و آن عبارتست از: گذر جهان از خروجی‌های دیجیتال. مفهوم این سخن، چیزی از این نیست که دیجیتالیته گذرگاهی است که جهان همه روزه از آن می‌گذرد و به دست انسان می‌رسد. باری، زندگی امروز، برای انسان امروز، در جهان جدید پدیده‌ای است که از گذرگاه‌های دیجیتال عبور می‌کند و سپس دریافت می‌شود. دقیقاً به همین جهت است که زندگی امروز ـ و الزاماً زندگی فردا ـ‌ دیجیتال شکل یا دیجیتال رنگ و عمیقاً محفوف و ابزارهایی است که از سوی دیجیتالیزم گسیل می‌شوند و نقش آن را در جاهای خالی و غیرخالی و هرجا که جایی هست، حک می‌کنند.

در نهایت ، زندگی امروزی، در حکم آبی است که از منفذهای دیجیتال عبور می‌کند و به زمین می‌رسد و...

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :