دولتها می‌روند امّا انقلاب هست - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع
X
تبلیغات
زولا

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 01:15 ب.ظ

دولتها می‌روند امّا انقلاب هست


تاریخ خبر: چهارشنبه 20 دی 1391 ـ 26 صفر 1434ـ 9 ژانویه 2013ـ شماره 25501

یادداشت
دولتها می‌روند امّا انقلاب هست
فتح‌ا... آملی

خبرهایی که از کابینه و اقدامات دولت به گوش می‌رسد به شکل قابل مشاهده‌ای بسیاری را به یاد ماههای قبل از انتخابات سال 88 می‌اندازد. برای یادآوری خاطرات گذشته بد نیست فهرست‌وار به برخی از آنها اشاره کنیم.

* پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری به میزان قابل توجه و نیز افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و اصرار دولت که حتماً این پرداختها در همان ماه اوّل و دوّم سال 88 به حساب آنهایی که هنوز واریز نشده، واریز شود.

* پرداخت مبلغ 80هزار تومان به عنوان توزیع سهام عدالت که به میلیونها نفر این پرداختها صورت گرفت.

* توزیع بسته‌های کمک غذایی رایگان و... به هر حال در آن فضا و موقعیّت بسیاری توزیع این حجم پول را بی‌مناسبت با برگزاری انتخابات ندانسته و این دست اقدامات را در راستای کمک به ایجاد محبوبیّت بین اقشار کم‌درآمد جامعه ارزیابی کرده‌اند. امسال امّا گرچه دولت نمی‌تواند امید داشته باشد که یک دوره دیگر نیز بر سر کار بماند و قاعدتاً دکتر احمدی‌نژاد نمی‌تواند مجدداً برای ریاست جمهوری کاندیدا شود امّا اصرار دولت بر انجام برخی اقداماتی که یادآور توزیع پول و امکانات و جلب محبوبیّت در آستانه انتخابات است، شائبه تمایل دولت برای ادامه و استمرار حاکمیّت گذشته با ورود چهره‌های نزدیک به رئیس جمهور به میدان و عرصه انتخابات بیشتر تقویت می‌شود.

دولت با اینکه از ابتدای سال اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرایی نکرد امّا ظواهر نشان می‌دهد که قصد داشت در نیمه دوّم سال دست به چنین اقدامی بزند تا بتواند از این طریق حتی قبل از کسب درآمدهای جدید از محلّ اجرای فاز دوّم هدفمندی، میزان یارانه‌های نقدی خانوارها را افزایش دهد. اخیراً پس از سالها سکوت درباره سرنوشت سهام عدالت، حرف‌هایی درباره این سهام و افزایش دو تا سه برابری آن و زمزمه‌های امکان خرید و فروش و معامله این سهام که می‌تواند نقدینگی کلانی بین میلیون‌ها نفر توزیع کند به گوش می‌رسد که طرح آن در آستانه انتخابات چندان اتفاقی به نظر نمی‌رسد. اخیراً هم خبرگزاری‌ها از دستورالعمل و بخشنامه استخدامی 500هزار نفری دولت و توزیع این سهمیه استخدامی بین مراکز استان‌ها و با اختیار استانداری‌ها اسنادی منتشر کرده‌اند که معلوم نیست چه نسبیتی بین این استخدام‌ها و الزامات برنامه‌های توسعه کشور که بر کوچک کردن دولت تأکید دارد، وجود دارد؟! آن‌هم در شرایطی که دولت در حال حاضر بیش از هر چیز نیازمند کاستن از هزینه‌های خود و پرداخت بدهی‌های خویش است، بدهی‌هایی که بویژه در پروژه‌های بزرگی چون مسکن مهر، بدهی دولت به بانک‌ها، سازمان تأمین اجتماعی، وزارت نیرو، مسکن، بهداشت و درمان مشکلات عدیده‌ای را موجب شده است و جالب این است که همین سازمان تأمین اجتماعی که تا چندی پیش مدیران سابق آن از کمبود نقدینگی و عدم تناسب بین منابع ورودی و مصارف آن صحبت می‌کردند، از افزایش حقوق‌ها و افزایش پرداخت‌ها نیز سخن به میان می‌آورد.

به هرحال اینکه دولت چه در سر دارد و چه سودایی می‌پروراند، موضوع این بحث نیست بلکه مسأله این است که در این ماههای مانده به انتخابات هرگونه هزینه‌تراشی در دستگاه دولتی و هرگونه غفلت مجلس و نهادهای نظارتی در کنترل این روند می‌تواند آینده دستگاه اجرایی و اصولاً اقتصاد کشور را دچار مخاطره کند. به هرحال دولت‌ها می‌آیند و می‌روند اما انقلاب و نظام و مردم می‌مانند و باید با عزّت و سربلندی به پیشرفت و تعالی بیشتر دست یابند و مسئولیت هم در نظام اسلامی صرفاً انجام وظیفه و تکلیف است و شأن نزول دیگری ندارد. باید مراقب بود که ما بعد از انتخابات هم تکالیفی داریم. در اینکه انتخابات باید پرشکوه و با حداکثر مشارکت مردم برگزار شود تردیدی نیست.

امّا خدای ناکرده اگر این تصوّر به وجود آید که در آستانه انتخابات باید بسته‌های تشویقی بیشتری به مردم هدیه داد تا گسترده‌تر و آن هم به نفع ما به میدان بیایند جدای شک و ریب و شبهه شرعی که کسب رأی از طریق چنین شکل و روند و با چنین نیّتی با خود دارد، با روح انقلاب اسلامی و مردم‌سالاری دینی نیز چنین رویکردی سازگاری ندارد. گرچه خوشبختانه مردم ما دارای چنان سطح قابل قبولی از فهم و بصیرت هستند که نتوان به راحتی فریبشان داد امّا عملکرد ما نیز نباید شائبه چنین سوءتفاهمی را به وجود آورد.

رهبر انقلاب در سخنرانی خویش در جمع هزاران نفر از مردم مؤمن و قهرمان قم درباره اهمیّت انتخابات سخنان مهمّی ایراد کردند که به قدر کافی گویا و روشن‌کننده هست و لذا تردیدی نباید داشت که ایجاد فضایی پرشکوه و بانشاط برای حضور هرچه گسترده‌تر مردم بسیار ضروری و لازم است و لذا باید شرایطی را فراهم آورد که شاهد حضور حداکثری مردم در این عرصه مشارکت مردمی و یأس و ناامیدی دشمنان انقلاب اسلامی باشیم اما همانگونه که ایجاد شک و شبهه در سلامت برگزاری انتخابات و القای عدم سلامت و عدم وجود آزادی در آن، خواسته دشمن و ناپسند است، اتّخاذ روشهای غیراخلاقی و اقدامات ناصحیح و غیرعادلانه نیز نکوهیده است. بی‌اخلاقی‌هایی که متأسفانه در جریان انتخابات گذشته هم به وجود آمد و در سایه حوادث تلخ پس از انتخابات، خوشه‌چینی ضدانقلاب، اهداف شوم براندازانه دشمن و ضرورت حتمی مقابله با آن به فراموشی سپرده شد.

این بار امّا همه باید مراقب باشیم که مبادا یک‌وقت با ایجاد هزینه‌های اقتصادی برای نظام و دستگاه اجرایی کشور و دولت بعدی، اداره قوّه مجریّه، ساماندهی اقتصاد و تولید کشور و حرکت به سوی رفع مشکلات و نارسایی‌های موجود و حلّ مشکلات اساسی مردم، دچار چالش‌های جدّی نشود.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :