جاسوسان در برابر نبرد بزرگ - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 12:31 ب.ظ

جاسوسان در برابر نبرد بزرگ


جاسوسان در برابر نبرد بزرگ
نوشته: دان راویو - یوسی ملمن / ترجمه:مرتضی میرمطهری ـ125


این واحد در سال 1959 منحل شد، امّا «شین بت» سالها با عواقب و پی آمدهای آن دست به گریبان بود.

به همسران مسلمان آنها اطلاع داده شده بود که شوهرانشان در واقع یهودی و از آن بدتر، جاسوس دولت بودند. برای آنکه زنان یاد شده آماج انتقام جویی محلی قرار نگیرند، دو گزینه پیش روی آنها قرار داده شده بود: یا به کشورهای عربی بروند یا همراه با همسرانشان در جوامع یهودی در اسرائیل اسکان داده شوند.

تقریباً همه آنها تصمیم گرفتند که حتی با تغییر شرایط با شوهرانشان بمانند. بعضی از زنان به مشاهده روان درمانی نیاز پیدا کردند که برایشان ترتیب داده شد.

فرمانده پروژه، «موریاه»، چند دهه بعد به تلخی به یاد می‌آورد: «مشکلات کم کم شروع شد. ما می‌کوشیدیم افرادی را که در پروژه درگیر شده بودند توان‌بخشی کنیم امّا واقعاً توفیقی حاصل نمی‌شد. بچه‌های مأمورینی که در پروژه مشارکت کرده بودند، ضربه روحی خورده بودند. آنها می‌کوشیدند آرامش خود را به دست آورند و گذشته را فراموش کنند، امّا نمی‌توانستند. چند نفر از بچه‌ها در زندگی‌شان موفق شدند، اما اغلب آنها در زندگی عقب ماندند. آنها هنوز از مشکلات رنج می‌برند. در سال 1965 دولت اسرائیل تصمیم گرفت که به حکومت نظامی در مناطقی که اکثریت ساکنین آنها عرب بودند، خاتمه دهد، اما بخاطر جنبه‌های امنیتی از «شین‌بت» خواسته شد که شهرها و روستاها را تحت نظر داشته باشد.

دو سال بعد وقتی که پیروزی بزرگ اسرائیل، میلیون‌ها عرب دیگر را در ساحل غربی و غزه تحت حاکمیت اسرائیل درآورد به «شین‌بت» ماموریت داده شد که در مناطقی که جدیداً اشغال شده بودند، خطرات را ردیابی و برطرف کند. جامعه امنیتی، گروهی ویژه متشکل از«شین‌بت»، افراد «امان» و «دیوید کیمچه»14 از موساد تاسیس کرد تا فعالیت‌های سیاسی ساکنین محلی را بررسی کنند.

«کیمچه» بخاطر می‌آورد که: «فلسطینی‌ها در حالت شوک بودند. ما فکر می‌کردیم که اسرائیل باید از موقعیت استفاده و با بلند نظری راه حل شرافتمندانه‌ای پیشنهاد کندکه برای فلسطینی‌ها قابل تحمل باشد.»کیمچه با تجربه طولانی به عنوان دیپلماتی که بطور مخفی کار کرده بود صادقانه کوشید که در پی راه حل‌های دیپلماتیک باشد و پیشنهاد کرد که نوعی خودمختاری به فلسطینیان اعطا شود، به این ترتیب که بتوان در نهایت دولت جداگانه‌ای برای آنها بوجود آورد. افراد امنیتی عضو گروه ویژه با این دیدگاه دور اندیشانه موافقت کردند.

هر چند بسیاری از اسرائیلی‌ها در حال شور و شعف بودند، شوک ناشی از پیروزی توأم با احساس آسودگی فراوان، این امکان را فراهم نمی‌کرد که از خود بلند نظری‌نشان دهند یا در پی آزمودن راه حلی باشند. نخست وزیر«لوی اشکول» و هیئت دولت او، توصیه گروه ویژه را نادیده گرفتند.

رهبری اسرائیل ظاهراً توجهش معطوف به زمان حال بود، حال آنکه تغییرات عظیم در خاورمیانه، تحلیل پیچیده‌ای را می‌طلبید. فرصت منحصر به فردی برای حل اختلافی دلخراش بین یهودیان و اعراب فلسطینی نادیده گرفته شده بود. تقریباً نیم قرن بعد، نیروی دفاعی اسرائیل که به خاطر انجام خدمت وظیفه توسط همه یهودیان، ارتشی مردمی به شمار می‌رفت، هنوز به عنوان یک نیروی اشغالگر در ساحل غربی حضور داشت. معضلات، موانع، شهرک‌ها و آبادیهای یهودی‌نشین و پاسداری و گشت‌زنی، موجودیت آسیب پذیر اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی و دموکراتیک تهدید می‌کرد.


رژیم صهیونیستی و معادلات دگرگون شده خاورمیانه
بخش اول


سرویس خارجی: جنگ 8 روزه باعث برهم خوردن توازن راهبردی در منطقه به زیان رژیم صهیونیستی شد و اعتماد به نفس مقاومت را به نحو چشمگیری افزایش داد. برآوردهای کارشناسان از کشورهای مختلف و حتی در میان صهیونیست ها نشان می دهد که اثرات جنگ 8 روزه که با استفاده از موشک های حماس و جهاد اسلامی به دست آمد، فراتر از برآورد اولیه رژیم صهیونیستی بود و مقاومت توانست ضمن رخنه در گنبد آهنین و از بین بردن امنیت درونی این رژیم، باعث افزایش اعتماد به نفس مردم فلسطین شود.

حقایق بعد از جنگ غزه

روزنامه «الوطن» قطر با درج مقاله ای

از «حسین عطوی» کارشناس مرکز اطلاع رسانی فلسطین به پیشرفت موشکی گروه های مقاومت و ناتوانی قدرت بازدارندگی رژیم صهیونیستی پرداخت. این کارشناس با اشاره به سانسور اخبار اوضاع کشورهای عربی که شاهد قیام مردمی و تنش های داخلی هستند، نوشت: در منطقه، جریان های اسلامی افراطی در حال رشد هستند که این جریان ها مقابله با اسراییل اشغالگر را در برنامه های خود قرار نداده اند. این کارشناس مرکز اطلاع رسانی فلسطین نوشت، این گروه ها همچنین مقابله با سیاست های تجزیه طلبانه

و استعمارگرانه آمریکا و غرب را در دستور کار خود قرار نداده اند، بلکه این گروه ها ادامه دهنده راهبردها و استراتژی های ایالات متحده آمریکا هستند، اما در این میان، مقاومت با این گروه های افراطی متفاوت است و برخورد و رویارویی با اشغالگران را در راس برنامه های خود قرار داده است و در غزه در برابر ماجراجویی اشغالگران وارد درگیری شدبطوری که این درگیری درصدر اخبار و رویدادهای جهانی قرار گرفت. این اقدام مقاومت در برابر تجاوزگری اشغالگران برای آمریکا، اسراییل و غرب خوشایند نبود.

مقاومت غزه شرایط جدیدی بر اشغالگران تحمیل کرد و معادله ای

مبتنی بر بازدارندگی در برابر

رژیم صهیونیستی به وجود آورد،

به طوری که این رژیم از تغییر قواعد بازی و تکرار هرگونه سناریوی اینچنینی ابراز نگرانی می کند.

این کارشناس در مقاله اش نوشت: شکست اسراییل در غزه باعث نگرانی رهبران این رژیم شده و آنها را در تنگنا قرار داده است. نیروی بازدارندگی رژیم صهیونیستی فرسوده شده و بازی برخلاف منافع صهیونیست ها تغییر پیدا کرد. با برآورد درگیری مقاومت فلسطین و ارتش رژیم صهیونیستی حقایق دیگری آشکار می شود.

1- مقاومت فلسطین با موشک باران

شهرک های صهیونیست نشین ساکنان این شهرها را مجبور کرد تا به دنبال پناهگاه امنی باشند. این گروه ها در رویارویی با نیروهای اشغالگر و عکس العمل

در برابر حملات ارتش اسراییل نشان دادند که قدرتمند شده و در برابر نیروهای بازدارنده این رژیم به توازن دست یافته اند.

2- سیستم گنبد آهنین که اسراییل آن را توسعه داده است تا مانعی در برابر موشک های مقاومت باشد، نشان داد که طرحی شکست خورده است و این فقط می تواند در برابر برخی از انواع موشک هابایستد نه همه موشک ها. این یعنی صدها میلیون دلاری که از سوی آمریکا در این زمینه خرج شده است به هدر رفته و این سیستم دیگر نمی تواند از اسراییل حفاظت کند.

این مساله بیانگر این واقعیت است که هرگونه ماجراجویی از سوی این رژیم باعث موشک باران فلسطین اشغالی می شود و دامنه اش به تل آویو هم می رسد و باعث هراس و نگرانی رهبران این رژیم وطرح این پرسش می شود که چگونه در برابر مقاومت از خود عکس العمل نشان دهند؛ به ویژه که گروه های مقاومت توانسته اند به موشک های پیشرفته ای دست یابند که هدف های دور را نشانه می رود.

3- یکی دیگر از این حقایق حالت دست و پا زدن و تردید در مواضع رهبران صهیونیست است. آنها ازسویی تهدید به حمله همه جانبه به نوار غزه می کنند تا مانع از تغییر قواعد بازی شوند و از سوی دیگر از دست زدن به چنین اقدامی در هراس هستند، چرا که دست زدن به چنین اقدامی آثار منفی برای رژیم اشغالگر قدس به همراه خواهد داشت و نمی تواند مانع از موشک باران عمق سرزمین های

اشغالی توسط مقاومت شود. این اقدامی است که «موشه یالون» وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی نیز به آن اعتراف کرده و گفته است در برابر مساله موشک های مقاومت هیچ

راه حل سریعی ندارد.

4- تردید سران صهیونیست در اقدام به حمله گسترده جدی است. علیرغم اینکه غرب و آمریکا از اسراییل حمایت می کنند ،سران آن در مورد مساله حمله همه جانبه به غزه و گروه های

مقاومت تردید دارند.

معادله استراتژیک جدید

«شیخ عفیف النابلسی» چندی پیش تصریح کرد: ضربه های مقاومت فلسطین ،ضعف رژیم صهیونیستی را بر ملا کرده است، به طوری که در سرزمین اشغالی، یهودیان بعد از پرتاب موشک از سوی گروه های مقاومت در جستجوی پناهگاه بودند. با وجود اینکه قدرت نظامی گروه مقاومت فلسطین در مقایسه با زرادخانه های هسته ای و سلاح های کشنده اسراییل ناچیز است، باز هم گروه مقاومت توانست این رژیم را به لرزه درآورد.وی گفت: جنگ غزه شروع معادله راهبردی و استراتژیک جدید در منطقه است و بر اکثر متغیرهای کنونی در جهان عرب تاثیر برزگی خواهد گذاشت واستراتژی مقاومت به عنوان اساسی ترین راهبرد باقی خواهد ماند.شیخ نابلسی اشاره کرد که جنگ غزه سئوال های زیادی را در مورد جدیت رژیم صهیونیستی در مورد حمله به لبنان مطرح خواهد کرد.

اگر اسراییل در برابر مقاومت فلسطین این گونه شکست خورد، در برابر حزب الله چگونه خواهد توانست از خود تحرک نشان دهد چرا که حزب الله

دارای قدرت موشکی بسیار بالایی است که می تواند عمق سرزمین های اشغالی را هدف قرار دهد و باعث ویرانی بسیاری در تاسیسات اسراییل شود.

صهیونیست ها وعمق استراتژیک

موشک های مقاومت آسیب پذیری

عمق استراتژیک رژیم صهونیستی را نمایان ساخت. کارشناسان جغرافیای سیاسی گفته اند،

موشک های مقاومت که بسیاری از مناطق سرزمین های اشغالی را در نوردیده است به طور عملی

ضربه پذیر بودن عمق استراتژیک رژیم صهیونیستی را مشخص و بر ملا کرده است. کارشناسان تصریح کرده اند که اکثر سرزمین های غصب شده توسط صهیونیست ها از جمله تل آویو،

هم اکنون در تیررس آتش کشورهای مجاور است.

این کارشناسان گفته اند که رژیم اشغالگر قدس در بیشتر جنگ هایش تلاش می کند تا میدان جنگ را به سرزمین دشمنانش منتقل کند وعلت این امر کمی مساحت و شکل مستطیلی فلسطین اشغالی است که صهیونیست هادر هنگام جنگ نمی توانند از عمق خود دفاع کنند.

«کامل ابوظاهر» استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه اسلامی غزه گفت: اسراییل نیاز به عمق جغرافیایی کافی دارد تا امکان دفاع از خود را داشته باشد.مسافت میان «طولکرم» در کرانه باختری و ساحل دریای سفید فقط 14 کیلومتر است ، به این مفهوم که بیشتر مناطق رژیم صهونیستی در معرض آتش کشورهای مجاور است. اسراییل به جای تفکر در مورد عمق جغرافیایی، به عمق استراتژیک می اندیشد و در این راستا اقدام به ساخت انواع موانع و استحکامات می کند تا در برابر اقدام سریع دشمنانش مانع ایجاد کند.

این استاد جغرافیا در ادامه به نقش مهم شهرک های صهیونیست نشین اشاره کرد و گفت: در اندیشه استراتژیک رژیم صهیونیستی، این شهرک ها ماموریت نگهبانی دائمی را بازی می کنند و باعث می شوند تا در مسیر پیشروی دشمن مانعی باشند تا در موارد لازم فرصت فراهم شود و امکانات علیه دشمنان این رژیم به کار گرفته شوند و ساکنان این شهرها در چهارچوب منظمی سازماندهی شوند.«احمد رافت» استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه «بیرزیت» در کرانه باختری نیز که با کامل ابوظاهر

هم عقیده است، گفت: به دلیل اینکه رژیم صهیونیستی فاقد عمق جغرافیایی است گروه های مقاومت توانسته اند شهر تل آویو را که شریان اقتصادی این رژیم به شمار می رود، هدف قرار دهند.این استاد دانشگاه گفته است که موشک ها توانسته اند خسارت های زیادی را برای این رژیم به بار آورند و این اقدام باعث شده است اقتصاد در مرکز و جنوب این رژیم فلج شود. همچنین هدف قرار گرفتن عمق سرزمین های اشغالی باعث شده است تا سرمایه داران بزرگ از این سرزمین ها

مهاجرت کنند و این امر سبب شد تا این رژیم دست به دامن واسطه ها شود و از راه واسطه گری به جنگ غزه پایان دهد.

در مورد پناه بردن اسراییل به آنچه که در اصطلاح «عمق استراتژیک» به شمار می رود، این استاد دانشگاه گفت که اسراییل با وجود متوسل شدن به چنین چیزی هم نمی تواند از خود دفاع کند. این رژیم نمی تواند در زیر زمین اقدام به شهرک سازی کند. موشک های مقاومت فلسطین تا شهرهای تل آویو، قدس و هرتزلیا رسیده است و حدود 5 میلیون صهیونیست در معرض آتش موشک گروه های مقاومت هستند .

بازیابی اعتماد به نفس

روزنامه «یدیوت آهارونوت» پس از جنگ اخیر غزه تلاش کرد خساراتی راکه بر تاسیسات و ساختمان های

رژیم صهیونیستی وارد شد، معین کند. بنا به گزارش این روزنامه ، جنگ اخیر غزه شاهد تغییر در میزان قوابود

به طوری که برای اولین بار موشک های

مقاومت به عمق سرزمین های

اشغالی رسید.

در این راستا منابع عبری اشاره می کنند موشک هایی که از سوی مقاومت شلیک شده است از جهت میزان برد و مقدار قدرت تخریبی در سطح بالایی بوده به طوری که حدود 1143 ساختمان در نتیجه اصابت این موشک ها

خسارت دیده اند.از سوی دیگر، این روزنامه اشاره کرد که باید درباره جنگ های دیگر در نوار غزه به تفکر پرداخت، چرا که مقاومت فلسطین اعتماد به نفس بالایی کسب کرده است و تلاش می کند تا به سلاح ها

و موشک های پیشرفته تر برای رویارویی با اسراییل دست پیدا کند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :