استراتژی ایران برای مقابله با تحریم های غرب - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 11:56 ق.ظ

استراتژی ایران برای مقابله با تحریم های غرب


استراتژی ایران برای مقابله با تحریم های غرب


استراتژی ایران برای مقابله با تحریم های غرب علیه کشورمان تشریح شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، مهدی غضنفری وزیر صنعت ، معدن وتجارت در شصت و سومین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها گفت : با توجه به تجمیع توان تحریم کشورهای غربی در چهارماه اول سال 91 و همزمانی تحریم های بانکی ، نفتی ، بیمه ای و کالایی می توان ادعا کرد که آنها وارد فاز جدیدی از تحریم ها تحت عنوان جنگ اقتصادی شدند، اما این آخرین حربه های آنها کارساز نشد .

به گفته وی ، محدودیت ها و تحریم ها درهای جدیدی را به سوی تجارت و اقتصاد ایران در مناسبات با دیگر کشورها گشوده است و با وجودی که تحریم های اخیر علیه ایران هوشمندانه وضع شده اما آنها راه به جایی نخواهند برد و مکرشان به خود آنها باز می گردد.

وی سپس از حوزه های حمل ونقل ، نفت ، تجارت ، بانک و بیمه و اقتصاد کلان به عنوان پنج حوزه ای نام برد که تحریم کنندگان به دنبال وارد کردن ضربه درآن حوزه ها بوده‌اند و افزود: عبور از این مسائل به خوبی درحال مدیریت است .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود گفت : در هیچ جای دنیا در فهرست تحریم‌های دنیا بانک مرکزی کشوری تحریم نمی شود ، بانک به عنوان یک نهاد بین المللی که ارتباطات بین المللی حوزه پول وسرمایه را مدیریت می کند، بانکی نظم دهنده است که ارتباطات قاعده‌مندی ایجاد می کند.

اما درتحریم بانک مرکزی قواعد بین المللی را هم نادیده گرفتند .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین گفت : اولویت بندی گروه‌های کالایی به 10 گروه ، قرار گرفتن کالاهای اساسی و داروها در گروه های یک و دو که ارز مرجع می‌گیرند و گروه های 3 تا 9 که ارز مبادله ای به آنهااختصاص می یابد ، از جمله این برنامه ها به شمار می رود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت از گروه 10 کالاها به عنوان اقلام مصرفی و غیر ضروری نام برد و افزود: خودروهای لوکس ، لوازم خانگی و انواع مبلمان خارجی در این گروه قرار می گیرد و بیش از چند ماه است که ثبت سفارش این کالاها ممنوع شده است .

غضنفری با بیان اینکه ، اقتصاد کشور همچنان به درآمدهای ارزی ناشی از نفت نیاز دارد ، افزود: تولیدات، مواد اولیه می خواهد و مواد اولیه هم نیازمند ارز است و اگر دراین حوزه هم بتوانیم مدل داشته باشیم که تمام ارز مورد نیاز تولید توسط خود تولید کنندگان از طریق صادرات غیرنفتی به دست آید و بتوانیم حوزه تولید را از ارز نفت بی نیاز کنیم ، کمکی است که تحریم‌ها به صورت غیر مستقیم به اقتصاد کشور کرده اند .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصریح کرد : تولید بیشتر هم برای مصرف کنندگان کالاهای فراوان تر و ارزان تر می آورد و هم برای حوزه ارزی ارزآور است و به دلیل اینکه قدرت صادرات دارد، نقش مهمی در رشد اشتغال و سرمایه گذاری ایفا خواهد کرد.وی ادامه داد: بنابراین اگر دو جریان پولی ارزی و ریالی را به سرعت و به فراوانی در اختیار حوزه تولید قرار دهیم، با مراقبت های ویژه ، تحریم ها در جهت عکس خود عمل می کند و برای ما یک فرصت می شود که به حمدالله در دولت و مجلس این تفکر وجود داردو فقط سرعت عمل و دقت در اجرا می‌تواند بسیار کمک کننده باشد .

غضنفری در باره مسائل ناشی از نوسانات نرخ ارز و آثار آن بر روی صادرات گفت : تا پیش از این صادرکنندگان بارها به ما مراجعه می‌کردند و درخواست افزایش چند درصدی نرخ ارز را داشتند چرا که آنها معتقد بودند این امر موجب جهش صادراتی و شکوفایی اقتصاد می شود و هم اکنون این شرایط برای آنها فراهم شده است .

وی در ادامه گفت : تمام کالاهای ایران در کشورهای همسایه مزیت صادراتی به خود گرفته اند و اگر مشکل نظام بانکی که ارتباطی هم به تحریم ندارد، به خوبی مدیریت شود و چهار راه قفل شده جریان نقدی به خوبی مدیریت شود، تولید کاملا جریان صادراتی پیدا می کند و با همتی بیش از گذشته ، می توانیم پای نفت را از بودجه دولت برای همیشه بیرون کنیم .

تفاهم نامه همکاری وزارت صنعت ، معدن و تجارت با شورای شهر که پارسال به امضا رسیده بود موضوع دیگری بود که وزیر صنعت ، معدن و تجارت دراین نشست به آن اشاره کرد و گفت : هنوز هیچ کدام از دو طرف اقدامی برای اجرایی کردن این تفاهم نامه انجام نداده اند .

وی ساماندهی صنوف آلاینده ، ممانعت از فعالیت واحدهای صنفی بدون پروانه ، عوارض ،اخذ نظر مشورتی مجامع صنفی در موقع احتساب عوارض سالانه ، گسترش میادین میوه و تره بار و تشویق صنوف به توسعه صادرات را از جمله محورهای این تفاهم نامه بیان کرد .


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :