خداحافظی حامد کرزی در واشنگتن! - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 11:54 ق.ظ

خداحافظی حامد کرزی در واشنگتن!

محک
خداحافظی کرزی در واشنگتن!
ابوالقاسم ـ قاسم زاده

سفر حامد کرزی رئیس‌جمهور افغانستان به واشنگتن در صدر اخبار خارجی قرار دارد. از سفر رئیس‌جمهور افغانستان به آمریکا دو موضوع محوری و اصلی و چندین مسأله فرعی در محافل سیاسی، نقد و بررسی شده است. دو موضوع اصلی، اول؛ مصونیت قضایی برای آمریکایی‌ها در افغانستان و دوم؛ چگونگی خارج شدن ارتش آمریکا از این کشور بود.

مصونیت قضایی یا همان «کاپیتولاسیون» برای آمریکایی‌های مقیم افغانستان و به‌خصوص سربازان و نیروهای ارتش آمریکا بعد از چندین بار که سربازان آمریکایی جرایمی در افغانستان مرتکب شدند، موضوع روز شد. بار آخر اقدام یک سرباز آمریکایی در حمله به چند خانه شهروندان افغانی در یک روستا بود که زن و مرد و کودکان افغانی را به رگبار مسلسل بست و فاجعه انسانی آفرید. چند روز بعد آمریکایی‌ها این سرباز را از افغانستان به واشنگتن بردند تا در آنجا محاکمه شود. اعتراض‌ها در سراسر افغانستان و حتی در کشورهای دیگر نسبت به این حرکت دولت آمریکا بالا گرفت و در عمل و بدون هیچ معاهده‌ای دولت اوباما، کاپیتولاسیون را در روابط خود با کشور مستقل افغانستان اجرا کرد و پاسخگوی هیچ اعتراض حقوقی و بین‌المللی نشد. قبل از سفر کرزی به واشنگتن در همه رسانه‌ها موضوع مصونیت قضایی برای آمریکایی‌ها که اوباما خواهان آن از کرزی است، برجسته شد و گفته‌شد تنها در صورت پذیرش آن از سوی دولت افغانستان ادامه استقرار ارتش آمریکا مجاز شمرده خواهد شد.

کرزی بر اساس رد این درخواست آمریکایی‌ها از سوی مجلس و مردم افغانستان، تقاضای اوباما را نپذیرفت. در مصاحبه مطبوعاتی اوباما و کرزی بعد از گفت‌و‌گو هیچ اشاره‌ای به آن نشد و اوباما از اینکه نتوانسته است کرزی را راضی به پذیرش پیشنهاد مصونیت قضایی برای آمریکایی‌ها در افغانستان سازد، ناراضی بود.

آمریکایی‌ها بعد از اشغال عراق همین درخواست را از دولت عراق داشتند که رد شد و بسیاری نوشته‌اند که از دلایل عمده خروج ارتش آمریکا از عراق نپذیرفتن مصونیت قضایی یا «کاپیتولاسیون» در عراق برای آمریکایی‌ها بوده است.

کرزی در پاسخ به پرسش‌های رسانه‌های آمریکایی خبر جدیدی داد و گفت در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که سال آینده (2014) برگزار خواهد شد، شرکت نخواهد کرد و خود را بازنشست خواهد کرد. کرزی گفت: با کناره‌گیری می‌خواهد «از دوران بازنشستگی خود لذت ببرد.»

او در کنار اوباما با اعلام این خبر در واشنگتن، پایان عمر سیاسی خود را اعلام کرد و افغانستان را در مسیری دانست که برای دستیابی به دمکراسی و سازندگی گام بر می‌دارد.

به مشکلات امنیت شکننده، فساد، حتی در دولت خود و مشکلات اقتصادی اذعان کرد و با این‌همه سالها تلاش دولت خود را با همکاری آمریکا موفقیت‌آمیز خواند. وی افزود؛ مبارزه با القاعده همچنان ادامه خواهد یافت و مذاکره با گروه طالبان، مشارکت‌ سیاسی برای ساختن افغانستان و پایان بخشیدن به جنگ و خون‌ریزی را خواهان شد.

اوباما رئیس‌جمهور آمریکا بعد از گفتگوی رسمی با رئیس‌جمهوری افغانستان گفت؛ تا بهار آینده بخش عمده‌ای از ارتش آمریکا از افغانستان خارج خواهند شد و از بهار آینده آن بخش از نیروهای نظامی آمریکا که همچنان در افغانستان باقی خواهند ماند، تنها مسئولیت مشاوره و دادن تعلیم‌های نظامی به نیروهای امنیتی و ارتش افغانستان و همکاری‌های مدیریتی را به عهده خواهند گرفت. آمریکا هم‌اکنون بیش از یکصد هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد و به‌طور مستقیم در عملیات نظامی در این کشور فعال است. اوباما گفت؛ از این پس دولت افغانستان مسئولیت امنیت در سراسر این کشور را به عهده خواهد گرفت.

تا اینجا از سفر رئیس‌جمهور افغانستان به واشنگتن دو نتیجه آشکار شده است، اول؛ رد پیشنهاد مصونیت قضایی برای آمریکایی‌ها از سوی دولت افغانستان و دوم؛ خارج شدن بخش عمده‌ای از ارتش آمریکا از افغانستان. ارتش آمریکا خاک افغانستان را به‌طور کامل ترک نخواهد کرد. افغانستان دارای اهمیت ژئواستراتژیک برای دولت آمریکا است و پایگاه نظامی و مهمتر از آن اطلاعاتی آمریکا در خاک افغانستان همچنان محفوظ باقی خواهد ماند. آمریکایی‌ها می‌دانند که افغانستان نزدیک‌ترین همسایه ایران است و تا زمانی که روابط ایران و آمریکا معادله دو دشمن را دارد، آمریکایی‌ها یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های نظامی ـ اطلاعاتی خود را در منطقه و در کشور همسایه و نزدیک به ایران حفظ خواهند کرد. آمریکایی‌ها می‌دانند اگرچه امنیت نسبی در افغانستان برقرار شده است، اما همچنان القاعده و طالبان هرزمان که فرصت پیدا کنند این امنیت را می‌شکنند و نخواهند گذاشت امنیت پایدار در افغانستان، آن‌هم با حضور آمریکایی‌ها برقرار شود. جامعه افغانستان از فقرزدگی و فساد در رنج است و رشد فساد بخصوص در هیأت حاکمه این کشور از اصلی‌ترین مشکلات افغانستان است. اگرچه پروژه‌های گوناگون برای ترمیم ویرانی‌ها و بافت‌های فرسوده اقتصادی و تحولات اجتماعی در افغانستان در جریان است، اما هنوز افغانستان در ردیف عقب‌مانده‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. کرزی در مصاحبه و سخنرانی‌های خود از عبور از گذشته‌ها در افغانستان جنگ‌زده یاد کرد و از تلاش‌هایی که برای ترمیم و پیشرفت افغانستان انجام گرفته است نام برد. او گفت: ما در مسیر قرار گرفته‌ایم ولی قرار گرفتن در مسیر به معنی رسیدن به اهداف نیست. راه پیشرفت در افغانستان هموار نیست و مرحله به مرحله مشکلات گوناگونی سر بر می‌آورد. افغانستان هنوز در خطر جنگ و ترور به سر می‌برد. ما هنوز به کمک‌‌های آمریکا و همه کشورهای دیگر نیازمندیم. مهم این است که مردم افغانستان از جنگ و ترور خسته شده‌‌اند و می‌خواهند کشور خود را همچون دیگر کشورها در جاده پیشرفت و توسعه قرار دهند. افغانستان امروز دارای دولت و مجلس است و در پی ایجاد نهادهای دمکراتیک برای اداره و مدیریت کشور قرار گرفته است. این مسیر نیازمند بودجه و توان مالی است که هنوز به کمک‌های کشورهای خارجی به خصوص آمریکا نیازمندیم.

مشکل حامد کرزای در این برداشت، بحران مالی غرب به خصوص آمریکا و اروپا است که روز به روز و مرحله به مرحله برای کمک‌های مالی خود به افغانستان تبصره می‌‍‌زنند. از سوی دیگر اغلب کشورهای منطقه دچار مشکلات اقتصادی و سیاسی‌اند. حساسیت زمانی برای افغانستان مضاعف می‌شود که نه کشورهای غربی (آمریکا و اروپا) با دست باز حاضر به ادامه کمک‌های مالی به افغانستان هستند که علاوه بر بحران مالی خود، حجم وسیع فساد مالی در حاکمیت افغانستان را بهانه کرده‌اند و نه اغلب کشورهای منطقه که علاوه بر تلاطم سیاسی در شرایط مطلوب مالی و اقتصادی به سر نمی‌برند. این موقعیت مشکل و پیچیده افغانستان با خروج ارتش آمریکا در بهار آینده و تغییر تعریف مأموریت آمریکایی‌ها از دخالت مستقیم نظامی به سطح مشاوره و همکاری‌های مدیریتی، مضاعف خواهد شد. انتخابات ریاست جمهوری آینده در افغانستان نقطه عطفی خواهد بود که سیاست‌های جدیدی را در مدیریت کلان این کشور رقم خواهد زد.

افغانستان بعد از انتخاب رئیس‌جمهور و استقرار دولت جدید، به جای تعریف کشوری در اشغال آمریکا و ناتو، به نگاه و تعریف منطقه‌ای اولویت خواهد داد. نزدیک‌ترین کشور به افغانستان به لحاظ جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی ایران است. ایران در تمامی سال‌های رنج، جنگ و ترور در افغانستان در کنار مردم این کشور بوده است. در مرحله جدید که افغانستان باید سیاست‌های خود را در کنش‌ها و واکنش‌های منطقه‌ای و با همسایگان خود رقم بزند، جمهوری اسلامی ایران از مهمترین و اثرگذارترین کشورها در موفقیت‌های آینده افغانستان خواهد بود. اگرچه پایگاه‌ نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان همچنان باقی خواهد ماند، آنچنان که در ترکیه است، اما نیاز به بررسی عمیق‌تر آینده کشور همسایه افغانستان با توجه به تاریخ همگونی فرهنگی این کشور با ایران از هم‌اکنون دیده می‌شود. ما نیازمند بررسی جدید و تجدیدنظر در سیاست‌ها و برنامه‌های گذشته خود در تمامی جوانب اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در روابط دوجانبه با افغانستان هستیم. در این میان روابط فرهنگی و تجاری نیازمند برنامه‌ریزی جدید از سوی دولت و برنامه‌ریزی‌ بخش‌های خصوصی، مردمی و مراکز علمی از جمله دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه است. باید یقین داشت که فردای افغانستان متفاوت از امروز خواهد بود. آینده افغانستان نیازمند تدبیر سازنده امروز در روابط دوجانبه ایران و افغانستان است.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :