قوم مایا - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 11:48 ق.ظ

قوم مایا


تمدن مایا
بخش نهم

قوم مایا

دوران پساکلاسیک تمدن مایا از 900 میلادی تا قرن شانزدهم که زمان ورود مهاجمان اسپانیایی بود را در برمی ‌گیرد. مایاها در یکی از رویدادهای تاریخی به طرز مرموز و ناشناخته ‌ای ناگهان تمامی سرزمین ‌های متمدن و آباد خود را ترک کرده و به کوهستان ‌ها پناه بردند. دلیل این کوچ ناگهانی مشخص نیست که چگونه شد که شهرهای باشکوه و عظمت مایاها ناگهان خالی از سکنه شد. فرضیه ‌های گوناگونی نظیر شیوع بیماری واگیر یا حملات مهاجمان بدوی و نیز باورهای مذهبی مطرح شده ‌است اما هیچ یک تاکنون مورد تأیید واقع نشده ‌است. مایاها که از سده نهم میلادی رو به افول گذارده بودند یک به یک شهرهای خود را ترک می ‌کردند و به گوشه ‌هایی از جنگل‌ ها پناه می ‌بردند. اگر چه فقدان آثار ادبی و از میان رفتن متون مایایی باعث دشواری علت ‌یابی این پدیده شده اما باتوجه به محتوای کتاب سنتی و متأخر «چیلام بالام» می ‌توان به هراس و یاسی که در جامعه مایا بر حسب یک پیشگویی پدید آمده بود، اشاره کرد. این هول و هراس در یک قطعه قدیمی و سنتی که در این کتاب آمده نمود پیدا می‌ کند:

در آن روز، گرد و غبار مالک زمین خواهد شد

در آن روز، داغی بر چهره زمین دیده خواهد شد

در آن روز، ابری به هوا بر خواهد خواست

در آن روز، مردی نیرومند زمین را تصاحب خواهد کرد

در آن روز، همه چیز از هم فرو

می ‌پاشد

در آن روز، برگ لطیف می ‌پژمرد

در آن روز، چشمان در حال مرگ

فرو بسته خواهد شد

به دنبال کوچ ناگهانی مایاها، اقوام جدیدی آمدند و سرزمین ‌های مایاها را تسخیر کردند. شهر بزرگ «چیچن ایتزا» به دست قوم «تولتک» که از اقوام نیمه ‌وحشی ساکن ارتفاعات مکزیک بود افتاد. اقوام دیگری نیز فتح سرزمین‌ های دیگر مایایی را آغاز کردند و تقریباً تمامی ماحصل تمدن مایایی از دست رفت. این روند تا قرن سیزدهم ادامه داشت و در نهایت در قرن سیزدهم مایاها موفق شدند دوباره حاکمیت شهرهای خود را به دست بگیرند.

اما با این تفاوت که به جای یک حکومت آن زمان شانزده حکومت کوچک در سرزمین ‌های مایا حکومت می ‌کردند. فرهنگ مایایی هم به نسبت دوره گذشته بسیار ضعیف تر و کم‌ توان ‌تر شده بود و تقریباً زیر سایه تمدن «آزتک» قرار گرفت و در نهایت به دست اسپانیایی‌ های مهاجم، تمدن مایا برچیده شد. فتح «یوکاتان» توسط اسپانیایی از پیروزی بر سایر تمدن‌ ها و ملل آمریکایی دشوارتر بود و اگر چه ظرف ?? سال پیروز شدند اما حدود 170 سال طول کشید تا به طور کامل بر این سرزمین ‌ها تسلط بیابند. ورود اسپانیایی ‌ها در سال 1511 بود و «ایتزا» آخرین مقاومتی بود که در سال 1697 درهم شکست. هنگام فتح سرزمین ‌های مایا اسپانیایی ‌ها با قومی مواجه بودند که دیگر استقلال سیاسی و توان نظامی فوق‌ العاده سال‌ های گذشته خود را نداشتند اما به شدت در برابر متجاوزان اروپایی ایستادگی نشان دادند. به نحوی که «هرناندز دکوردوبا» کاشف اسپانیایی این سرزمین بر اثر زخمی که در نبرد برداشته بود، جان خود را از دست داد. مایاها که فاقد سلاح گرم بودند، به صورت گسترده به اسارت اسپانیایی ‌ها در می ‌آمدند و گاهی اوقات نیز به طرز فجیعی قتل‌عام می ‌شدند. مایاها مدت‌ ها به عنوان رعیت اسپانیا در نواحی کوهستانی زندگی خود را ادامه دادند و هنوز شمار بسیاری از آنان در کشورهای مکزیک، گواتمالا، بلیز و السالوادور به سر می‌ برند که سنت فراوانی را از نیاکان متمدن خود در دو هزاره قبل حفظ کرده ‌اند. شمار مایاهای امروزی حدود 7 میلیون نفر است که جمعیت زیادی از آنان اسپانیایی ‌زبان شده‌ اند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :