گوگرد - شناخت مواد - معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع
X
تبلیغات
زولا

معلومات عمومی + دانشنامه ویکی پدیا + سایت مرجع

سایت مرجع اطلاعات عمومی ، سایت مرجع مقالات ، سایت مرجع اطلاعات عمومی . معلومات عمومی . اسامی شاهنامه . اسامی ساختمان . اسم دختر شاهنامه ای . اسم دختر ایرانی در شاهنامه . اسامی زنان شاهنامه . اسامی دختر در شاهنامه . اسامی دخترانه شاهنامه . 15,331,201

پنج‌شنبه 24 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 11:42 ق.ظ

گوگرد - شناخت مواد


شناخت مواد
بخش نهم

گوگرد

اگر هر گونه تماس و صدمه از طریق گوگرد ایجاد شد باید اقدامات اولیه زیر را انجام داد:

چشم ـ پلک‌ها را با دست باز و چشم را به مدت 15 دقیقه با آب فراوان شستشو دهید در صورت تداوم حساسیت و خارش مشاوره پزشکی توصیه می‌شود.

پوست ـ در صورت تماس با گرد گوگرد، موضع با آب و صابون شسته و در صورت بروز و ادامه خارش مشاوره پزشکی توصیه می‌شود. در صورت تماس با گوگرد مذاب، از آب جاری سرد برای شستشوی موضع استفاده شود. به دلیل دارا بودن خاصیت ضد عفونی کنندگی، بهتر است پوسته گوگردی برداشته نشود، به پزشک مراجعه شود.

بلع ـ مصدوم وادار به استفراغ نشود، مگر به توصیه افراد متخصص در امور درمانی. در صورت هوشِیار بودن مصدوم، دهان با آب شستشو داده شود. هیچ گاه به فرد بیهوش از راه دهان چیزی داده نشود. در صورت بلع مقادیر زیاد، مشاوره و نظارت پزشکی توصیه می‌شود.

استنشاق ـ مصدوم به محیط عاری از آلودگی منتقل شده و در صورت سختی تنفس، از گاز اکسیژن استفاده شود. در صورت توقف تنفس باید توسط افراد آموش دیده تنفس مصنوعی داد و در صورت توقف قلب احیای قلبی - رِیوی ( CPR) انجام گیرد. مشاوره پزشکی برای تورم و ضایعات مزمن ریوی توصیه می‌شود. میزان گازH2S موجود در مخازن باید به طور مرتب و دوره ای کنترل شود. از مجاورت با ترکیبات ناسازگار دوری کرد.

مدیریت و جابجایی ـ گوگرد مایع نباید در ظروف حاوی حتی مقادیر اندک از هیدروکربن‌ها یا رطوبت نگهداری شود. برای خروج گازهای حاصل و کاستن از فشار آن، پوشش‌های محافظ بآرامی برداشته شوند. هنگام بارگیری و تخلیه مراقبت‌های ویژه در مورد غلظت‌های خطرناک گاز هیدروژن سولفید باید صورت گیرد.

انبارداری ـ گوگرد جامد در محیط خنک (کمتر از 30)و با تهویه مناسب نگهداری شود و از ایمنی وسایل و کلیدهای برق اطمینان حاصل کنید. گوگرد جامد در جعبه و به صورت قالبی نگهداری شده و مخازن نگهداری باید خشک نگهداشته شوند. از نور مستقیم خورشید محافظت شده و به طور دوره ای از لحاظ نشت مورد بررسی قرار گیرد. حضور هیدروکربن‌ها منجر به تولید گاز سولفید هیدروژن آتشگیر می‌شود. به منظور کاهش خطر جرقه از وسایل غیر آهنی استفاده شود. گوگرد مذاب باید در دمای بین 149-127 درجه سانتی گراد و در محفظه‌های ویژه مجهز به لوله‌های حاوی بخار آب گرم، نگهداری شود. لوله کشی باید به گونه ای باشد که بخار بتواند برای مقابله با هر آتش سوزی احتمالی به کار گرفته شود. محیط باید سیستم تهویه مناسب داشته باشد.


مواد ناسازگار ـ جدا از کلرات‌ها، نیترات‌ها و سایر اکسید کننده‌ها نگهداری شود. در محیط مرطوب در ظروف استیل خوردگی ایجاد می‌کند. با ذرات ریز فلزی، فلزات قلیایی و اسیدهای معدنی سریعاً واکنش می‌دهد.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :